Obecnie w Polsce w użytkowaniu znajdują się 43 miliony kart płatniczych, a aż 75 proc. posiadaczy deklaruje, że płaci nimi zdecydowanie częściej niż gotówką – wynika z badania zrealizowanego przez Dominikę Maison z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Forum Konsumentów. Trend ten dostrzegają przedsiębiorcy, którzy coraz częściej decydują się na terminal płatniczy. Jak podało ostatnio Ministerstwo Finansów ich liczba w naszym kraju przekroczyła już milion. Z tej okazji Bank Pekao przygotował specjalną ofertę dla przedsiębiorców chcących obsługiwać płatności bezgotówkowe.

Jedną z najczęściej wybieranych form transakcji bezgotówkowych są płatności zbliżeniowe. Potwierdzają to statystyki Narodowego Banku Polskiego, według których, w I kw. 2020 r. udział płatności zbliżeniowych w całości obrotu kartowego wyniósł aż 91,1 proc. Eksperci szacują, że jeżeli trend ten będzie się utrzymywał, gotówka ma szansę zniknąć z obiegu lub jej użycie zostanie mocno ograniczone. Bezgotówkowe stają się również całe państwa – Szwecja na przykład planuje całkowicie wyeliminować gotówkę do 2030 roku. Za trendem tym stoi również pandemia COVID-19. Zmieniła ona przyzwyczajenia milionów ludzi na całym świecie, szczególnie osób starszych, które na tego typu nowinki techniczne do tej pory patrzyły z dużą rezerwą.

Nowe nawyki klientów wymuszają zmiany także na przedsiębiorcach. Coraz częściej decydują się oni na obsługę płatności bezgotówkowych swoich klientów. Z pomocą przychodzi im Bank Pekao z ofertą, skierowaną zarówno do nowych użytkowników terminali, jak i tych, którzy chcieliby zmienić obecnego dostawcę.

– Płatności bezgotówkowe zdobywają coraz liczniejsze grono zwolenników. Obecny trend został wzmocniony przez czynniki epidemiczne, gdy duża część z nas zrezygnowała z gotówki przez obawę zakażenia się koronawirusem. Najlepiej obrazują to dane z transakcji kartami płatniczymi wydanymi przez Pekao. W pierwszej części roku (przed epidemią) udział transakcji bezgotówkowych był o 3 punkty procentowe wyższy niż transakcji gotówkowych. Natomiast w ostatnich tygodniach notujemy ten parametr nawet na poziomie 13 punktów procentowych różnicy. To pokazuje, jak transakcje kartami w terminalach płatniczych i w internecie zaczynają dominować nad wypłatą gotówki w bankomatach – mówi Artur Jurgielewicz, dyrektor Biura Akceptacji Kart w Banku Pekao.

W nowej ofercie Banku Pekao przedsiębiorcy, którzy wcześniej nie oferowali płatności za pomocą terminali mogą teraz testować urządzenie przez 18 miesięcy zupełnie za darmo, a w kolejnych 18 miesiącach korzystać z 40-procentowej zniżki. Łącznie to aż 36 miesięcy na preferencyjnych warunkach. Dodatkowo terminal jest zwolniony z prowizji przez okres 12 miesięcy (do łącznej wartości obrotu 100 tys. zł). Po okresie zwolnienia prowizja wynosić będzie jedynie 0,65 proc. i 2 gr opłaty stałej od każdej transakcji.

Oferta Pekao została przygotowana również dla przedsiębiorców, chcących zweryfikować ofertę innego agenta rozliczeniowego niż obecny. W ramach sierpniowej promocji Pekao mogą oni wybrać dowolne urządzenie za 1 zł miesięcznie na okres 12 miesięcy. Przez kolejne 24 miesiące bank proponuje obniżoną opłatę za dzierżawę terminala w wysokości do 20-30 zł, w zależności od modelu urządzenia. Łącznie z oferty specjalnej można korzystać aż przez 3 lata.

Umowa z Bankiem jest zawierana na czas nieokreślony po okresie zwolnienia i można ją rozwiązać w dowolnym momencie. Z oferty można skorzystać do końca sierpnia br.