Większość proponowanych obecnie rozwiązań do dezynfekcji powierzchni drogą powietrzną, wiąże się z natryskiwaniem na mokro, co ogranicza zakres jej zastosowania. Dodatkowo, urządzenia temu służące są statyczne i wymagają interwencji operatora, aby przemieszczać generowaną mgłę po różnych powierzchniach. Aby rozwiązać te problemy, Sherpa Mobile Robotics (SMR), firma z branży innowacyjnej Norcan, połączyła siły z Devea w celu opracowania suchego, mobilnego i autonomicznego rozwiązania do dezynfekcji. Dzięki współpracy powstał zdalnie sterowany robot Sherpa, który zawiera sprawdzone urządzenie natryskowe, generujące suchą mgiełkę. Proponowana dezynfekcja drogą powietrzną jest zgodna z normą NFT 72-281 2014, a środek wirusobójczy, oparty na nadtlenku wodoru, uzyskał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, gwarantując skuteczność systemu w przypadku wirusów na poziomie 99,99%. Jest to obecnie jedyne urządzenie tego typu certyfikowane na rynku.

Sherpa Mobile Robotics projektuje, rozwija i sprzedaje roboty mobilne tak zwane AMR (Autonomous Mobile Robot), czyli takie które nie wymagają specjalnie wydzielonych tras w przeciwieństwie do AGV (Automated Guided Vehicle). Są one programowalne i dostosowują się do środowiska oraz jego specyfiki. Przeznaczone głównie dla takich branż jak logistyka i produkcja. Służą do przewożenia różnych produktów, stanowią pomoc w obsłudze, zasilają linie końcowe, a także usprawniają kompletację i wysyłki zamówień w ecommerce.

Inne branże min. dystrybucja, opieka medyczna, lotniska i transport są w trakcie naszych testów i badań. W kontekście globalnej epidemii Covid-19 firma SMR wpadła na pomysł dostosowania swoich robotów do rozwiązania polegającego na mobilnej dezynfekcji. Efektem, tego jest robot Sherpa, który w sposób autonomiczny przy kontrolowanej prędkości, albo w trybie zdalnym potrafi dojść jak najbliżej do dezynfekowanych obszarów. Może on działać na dużych powierzchniach jak i w szeregu wydzielonych powierzchni. Jego autonomia i zwinność nie wymagają interwencji operatora i pozwalają działać w dowolnym środowisku (hale, biura, warsztaty, szatnie). Natomiast urządzenie firmy Devea, która jest uznanym ekspertem w dziedzinie dezynfekcji drogą powietrzną, i bardzo obecną w przedsiębiorstwach farmaceutycznych i przetwórstwie spożywczym, okazało się doskonałym uzupełnieniem.

Urządzenie Devea znane pod marką Phileas wykorzystuje technologię wirowania do projekcji mikrokropelek środka dezynfekującego, gdzie kalibracja kropelek wynosi od 5 do 10 μm. Wytworzona w ten sposób sucha mgła może dotrzeć do wszystkich powierzchni, nawet tych uznawanych za

najbardziej niedostępne, takich jak np. wnętrza szuflad zapewniając optymalną dezynfekcję. System jest bardzo wydajny, prosty i bezpieczny. Pod koniec procesu, po zaledwie kilku godzinach (zamgławianie, czas kontaktu i wentylacja), pracownicy mogą bezpiecznie wrócić do swoich stanowisk pracy. Środek wirusobójczy jest suchy, nie pozostawia żadnych osadów i eliminuje ryzyko korozji lub degradacji powierzchni i sprzętu.