W raporcie po zakończeniu Light+Builiding, największych targów rynku oświetlenia i automatyki budynkowej, kolejny już raz z rzędu odnotowano wzrost frekwencji – zarówno pod względem liczby wystawców, jak zwiedzających. O dobrej kondycji branży i wyśmienitych nastrojach działających w jej ramach podmiotów świadczą także wypowiedzi uczestników wydarzenia.

– W tym roku na stoisku Grupy TRILUX każdego dnia obecny był przedstawiciel z TRILUX Polska – mówi Arkadiusz Lewenko, członek zarządu TRILUX Polska. – Jest to w naszej ocenie uzasadnione ze względu na zmianę zachowań klientów. Chętniej biorą udział w wydarzeniach poza granicami naszego kraju, chcąc mieć możliwie szeroki przegląd ofert dostępnych na europejskim i światowym rynku – tłumaczy.

Szczególnym zainteresowaniem gości odwiedzających stoiska cieszyły się produkty rekomendowane przez jury nagrody Design Plus.
Spośród prezentowanych na targach produktów zgłoszonych przez wystawców jury wybrało 39, z których dodatkowo wyłoniono 5 i uhonorowano je tytułem „Best of Design Plus 2018”. Na to szczególne wyróżnienie zasłużyły według ekspertów:

• Jedna z opraw z kolekcji składającej się na „świetlny alfabet”, w którym diodowe moduły tworzą czcionkę i pozwalają budować ze światła dowolne komunikaty werbalne;

• Pierwsza oprawa biurkowa z bezpośrednią i pośrednią emisją światła, zapewniająca oświetlenie zgodne z normami dla stanowisk roboczych z monitorem – przy zachowaniu pełnej mobilności oraz możliwością ustawienia dostosowanych do indywidualnych preferencji parametrów światła;

• Minimalistyczny i designerski interkom w formie umieszczonego na pionowej powierzchni okręgu, komunikujący się z gośćmi zgodnie z dyspozycjami gospodarza i wpuszczający domowników rozpoznając sparowane przy pomocy technologii RFID urządzenia;

• Oprawa wisząca w formie eliptycznego, miękkiego kształtu wypromieniowującego światło, spoczywającego w skrywającej przewody metalowej siatce;

• System bezpieczeństwa z intuicyjnym interfejsem w formie panelu zredukowanego do płaskiego prostokąta z dotykowym ekranem.

– Wyróżnione nagrodą Best of Design Plus 2018 rozwiązanie oświetleniowe Bicult LED ucieleśnia najbardziej popularne dziś tendencje w tworzeniu otoczenia pracy sprzyjającego kreowaniu idei oraz ich swobodnej wymianie – mówi Arkadiusz Lewenko, dyrektor zarządzający TRILUX Polska.

– Biura przyszłości będą pozwalać na indywidualizację parametrów stanowiska pracy w zależności od preferencji użytkownika, gwarantując przy tym pełną mobilność obrębie określonej przestrzeni – tak, by móc dowolnie rearanżować ją na potrzeby kolejnych projektów. W pełni przenośna oprawa, gwarantująca odpowiednie dla pracy na komputerze warunki oświetleniowe wszędzie, gdzie się ją ustawi, to krok ku realizacji tych założeń – tłumaczy przedstawiciel przedsiębiorstwa, które stworzyło pierwszą oprawę biurkową z bezpośrednią i pośrednią emisją światła. – Na tegorocznych targach Light + Building udało się wyraźnie zarysować rolę, jaką mają do odegrania połączone w inteligentne systemy urządzenia w budynkach mieszkalnych, publicznych i komercyjnych. Poprawa bezpieczeństwa, wygody użytkowników i efektywności energetycznej dzięki cyfryzacji to tylko część potencjału tych rozwiązań. Możemy spodziewać się, że w efekcie ich wdrażania powstaną także zupełnie nowe usługi i modele biznesowe – mówi Michael Ziesemer, prezydent ZVEI (Zentralverband Elektrotechnik- und Elektronikindustrie – niem. Centralny Związek Elektrotechniki i Przemysłu Elektronicznego).

Entuzjazm wystawców znalazł wymierne odzwierciedlenie w prowadzonym wśród nich badaniu opinii. Dziewięciu na dziesięciu przedsiębiorców biorących udział w Light + Building pozytywnie ocenia perspektywy funkcjonowania w branży.