Black Friday, Cyber Monday, Dzień Darmowej Dostawy – w przeciągu ostatniego miesiąca internauci mieli wiele okazji do zrobienia tańszych zakupów online. Takim aktywnościom zdecydowanie sprzyjał miniony już okres mikołajkowy i zbliżający się okres świąteczny. Które z serwisów zakupowych były przez użytkowników najczęściej odwiedzane? Odpowiedź przynosi badanie Gemius/PBI.

Zainteresowanie rośnie z roku na rok
Dane pokazują, że z roku na rok coraz więcej konsumentów aktywizuje się w dniach specjalnych promocji. W 2018 r., jak pokazują dane z badania Gemius/PBI, w czasie Black Friday top 10 serwisów zakupowych odwiedziło niemal o 747 tys. osób więcej niż w roku ubiegłym (7,363 mln vs 6,616 mln). W Cyber Monday ten wzrost był największy – w tym roku liczba użytkowników takich serwisów była o 1,161 mln większa (7,292 mln vs 6,132 mln). Mniejszą popularnością cieszył się Dzień Darmowej Dostawy – w 2018 roku tego dnia liczba internautów na serwisach zakupowych zwiększyła się jedynie o 256 tys. w porównaniu z rokiem ubiegłym (6,235 mln vs 5,979 mln). Ma to zapewne związek po pierwsze z mniejszą popularnością tej promocji a po drugie z faktem, iż internauci planujący świąteczne zakupy online w dużej mierze mogli zrealizować je już z końcem listopada.

Black Friday – najczęściej odwiedzane serwisy zakupowe
Niekwestionowanym liderem tegorocznego Black Friday (23.11.), podobnie z resztą jak ubiegłorocznego, było Allegro – witrynę allegro.pl odwiedziło tego dnia 4,244 miliony internautów. Często odwiedzane były także sklepy oferujące artykuły RTV i AGD – na 2 miejscu znalazł się sklep euro.com.pl, który odwiedziło 1,029 mln użytkowników, a na 4 – mediaexpert.pl, który zanotował liczbę 939 tys. odwiedzających. Trzecie miejsce w zestawieniu zdobyła aplikacja Rossmann – tego dnia odwiedziło ją 1,003 mln użytkowników, z czego ponad 97% stanowiły kobiety. Zestawienie zamyka empik.com z liczbą 904 tys. użytkowników.

Black Friday szczególnie popularny wśród kobiet
Promocje cenowe oferowane przez sklepy internetowe w ramach Black Friday oraz Black Week w tym roku przyciągnęły na witryny e-commerce szczególnie kobiety. W danych za listopad zauważalny jest duży wzrost odsłon już w weekend poprzedzający obniżki (rekord padł w niedzielę 18 listopada i wyniósł blisko 165 milionów odsłon wygenerowanych przez internautki). Następnie aktywność internautek spadła aż do Black Friday, kiedy odnotowano drugą najwyższą liczbę odsłon wykonanych przez kobiety – 141,8 mln. Z kolei aktywność mężczyzn na stronach poświęconych e-zakupom utrzymywała się przez cały miesiąc na zbliżonym poziomie, z niewielkim wzrostem właśnie w dniu obniżek.

Cyber Monday – najczęściej odwiedzane serwisy zakupowe
W porównaniu do Black Friday, niewiele zmieniło się w zestawieniu najchętniej odwiedzanych serwisów zakupowych podczas Cyber Monday (26.11.). Liderem zestawienia pozostało Allegro z niemal identyczną liczbą odwiedzających – 4,282 miliona. Na drugie miejsce wskoczyła aplikacja Rossmann z wynikiem lepszym o 244 tys. niż podczas Black Friday (1,247 mln), z czego prawie 98% użytkowników stanowiły kobiety. Na trzecie miejsce wskoczyła strona mediaexpert.pl z wynikiem 960 tys. odwiedzających. Miejsca czwarte i piąte to nowości – aplikacja Allegro (763 tys.) i witryna aliexpress.com (484 tys.).

Dzień Darmowej Dostawy – najczęściej odwiedzane serwisy zakupowe
W tym dniu (05.12.) największy ruch również odnotował serwis allegro.pl, jednak był on już o 400 tys. mniejszy niż w poprzednie dni zakupowych okazji (3,878 mln). Podobnie było w przypadku aplikacji Allegro, którą odwiedziło o 66 tys. użytkowników mniej (697 tys.). Większy ruch zanotował z kolei drugi w zestawieniu serwis mediaexpert.pl (ponad 1,1 mln odwiedzających). Top 5 zamykają serwisy grupy LPP (właściciel marek Reserved, Mohito, House, Cropp, Sinsay) – 597 tys. użytkowników oraz empik.com – 518 tys. odwiedzających.

Komentarz eksperta:
Pierwsze miejsce Allegro nie jest niespodzianką – to sprawdzone, znane Polakom i zaufane źródło zakupów, które oferuje niemal każdą kategorię produktową. Z pewnością duży wpływ na utrzymanie przez Allegro wysokiego ruchu jest wprowadzona we wrześniu usługa AllegroSmart, która w cenie 49 zł rocznie pozwala na darmowe dostawy przesyłek bez limitu oraz darmowe zwroty. W pierwszym tygodniu od wprowadzenia usługi nabyło ją 100 tys. kupujących, a Allegro w ostatnim czasie umożliwiło także korzystanie z niej w cyklu miesięcznym – 8,99 zł za miesiąc. Nie dziwią także wysokie pozycje sklepów oferujących produkty kosmetyczne (Rossmann) oraz RTV i AGD (euro.com.pl, mediaexpert.pl,). Produkty takie jak perfumy, zestawy kosmetyczne, telefony czy małe AGD to artykuły, na których można sporo zaoszczędzić a równocześnie są to produkty, którymi chętnie obdarowujemy bliskich podczas mikołajek czy Świąt Bożego Narodzenia – mówi Katarzyna Binert, E-commerce Manager, Gemius.