Organizacja dużego magazynu chłodniczego, przez który rocznie przechodzi ponad 330 tysięcy palet warzyw i owoców, to nie lada wyzwanie. Usprawnieniu pracy w halach duńskiej firmy HP Frugtimport A/S posłużyła flota 23 ergonomicznych wózków do komisjonowania poziomego, które poza zwiększeniem efektywności, pozwoliły istotnie poprawić bezpieczeństwo załogi.

W magazynach świeżej żywności, w których na cały proces intralogistyczny składa się bardzo wiele aktywności, potrzebne są urządzenia, które dynamikę i dużą zwrotność w czasie pracy w wąskich alejkach łączą z wysoką wydajnością podczas kompletacji towarów z pierwszego i drugiego poziomu regałowego. Zwiększeniu efektywności pracy operatorów służy także ergonomiczne wyposażenie pojazdu, które ułatwia utrzymanie w porządku wszystkich niezbędnych narzędzi i dokumentów. Wszystkie te wymagania spełniła flota wózków do komisjonowania poziomego COP-H 10, w które magazyn HP Frugtimport A/S w Velje wyposażyła firma STILL.

W duńskim magazynie świeże owoce i warzywa pakowane i dystrybuowane są do liczącej ponad 150 sklepów dużej sieci handlowej. Zakład pracuje w systemie ciągłym, przez siedem dni w tygodniu. Każdego dnia ciężarówki od wczesnych godzin porannych dostarczają towary od producentów z całego świata. Samochody są rozładowywane, a produkty poddawane kontroli i rejestracji, po której oczekują na odbiór. Dokonuje go 23 pracowników, którzy przygotowują co najmniej 250 wysyłek dla oczekujących na świeże artykuły sklepów.

Wysokie tempo i niełatwe warunki pracy to wyzwania, którym na co dzień musi sprostać załoga zakładu. Z tego względu priorytetem firmy było ułatwienie pracownikom wykonywania codziennych zadań z pomocą odpowiedniego sprzętu.
– Bez naszego zespołu towary nie trafiłyby do klientów. Dlatego przy wyborze nowej floty pojazdów, decydującym kryterium była dla nas ergonomia, wysoka jakość i łatwość obsługi maszyny – tłumaczy Ib Poulsen z HP Frugtimport A/S.
Najlepszym kandydatem okazały się wózki do kompletacji poziomej COP-H 10, podnoszące ładunek na wysokość 800 mm.
– Bezpieczeństwu pracowników służy ich niska, ułatwiająca wsiadanie i wysiadanie konstrukcja oraz platforma pokryta miękką matą antypoślizgową. Większą wydajność i wygodę użytkowania zapewnia natomiast obustronne wejście do pojazdu – tłumaczy Michał Stanisławski, dyrektor Działu Advanced Applications STILL Polska.

Ponadto operator pojazdu chroniony jest wytrzymałą osłoną, która minimalizując negatywne konsekwencje ewentualnej kolizji, jednocześnie nie ogranicza pola widzenia, dzięki czemu kierujący pojazdem ma doskonałą widoczność zarówno z przodu, jak i z tyłu.
– Wśród rozwiązań obniżających ryzyko zderzenia wymienić można między innymi system automatycznej redukcji prędkości na zakrętach oraz przy uniesionych widłach. Zaś bardzo istotną dla inwestora wartość dodaną stanowi szereg ergonomicznych udogodnień – między innymi możliwość sterowania zarówno prawą, jak i lewą ręką, odpowiednio wyprofilowana ściana tylna za platformą operatora oraz dobrze zorganizowany, obszerny kokpit, który dzięki licznym schowkom pomieści wszystkie niezbędne akcesoria, np. dozowniki taśmy, rolki z folią, dokumenty i długopisy – dodaje ekspert STILL Polska.

Podczas użytkowania nowych pojazdów, bardzo przydatna dla pracowników zakładu okazała się również funkcja umożliwiająca prowadzenie wózka równolegle do poruszającego się pieszo operatora. To udogodnienie, podobnie jak wszystkie wymienione wcześniej elementy konstrukcji i wyposażenia pozwoliły istotnie usprawnić wykonywanie codziennych zadań w magazynie oraz zwiększyć komfort pracy załogi, a tym samym zrealizować przyświecające firmie cele dotyczące inwestycji.