Unikalna w skali ogólnopolskiej przestrzeń, jaką jest ogród na dachu Galerii Północnej, nieustannie wzbogacana jest o nowe elementy. W tym roku pojawił się w niej spektakularny, artystyczny mural, wystawa zdjęć najpiękniejszych dachów świata oraz nowe nasadzenia.

Od chwili powstania w 2017 roku ogród na dachu Północnej, jakiego nie ma żadne inne centrum handlowe w kraju, cały czas rozwija się i ewoluuje. Spełniający najwyższe, ekologiczne standardy zielony obszar o powierzchni 5 tysięcy metrów kwadratowych, jest dla klientów galerii miejscem odpoczynku i relaksu. Sprawdza się również doskonale jako przestrzeń do organizacji nietuzinkowych imprez. Miejsce to może śmiało aspirować do miana najliczniej odwiedzanego dachu w Polsce, gdyż średnia liczba odwiedzających w czerwcu wynosiła około 2 tysiące osób dziennie, a największa liczba ludzi przebywająca w tym miesiącu w ogrodzie to ponad 4 tysiące jednego dnia.

Ogród na dachu jest dla klientów bardzo ważnym punktem wizyty w Północnej, wciąż rozwijana jest w nim infrastruktura i pojawiają się kolejne inwestycje. W ostatnim czasie pojawiła się tam wystawa zdjęć: „Najpiękniejsze dachy świata”, która na wielkoformatowych fotografiach przedstawia niestandardowo zaaranżowane dachy z różnych miejsc na Ziemi. Zlokalizowana jest tuż przy tężni solankowej, zatem odwiedzający mają szansę cieszyć się zdrowotną mgiełką i jednocześnie przenieść się do odległego Hong Kongu, Mediolanu czy Kuala Lumpur. Starannie dobrane zdjęcia pozwolą przy odrobinie wyobraźni odbyć inspirującą podróż dookoła świata.

Wyjątkowym, artystycznym przedsięwzięciem jest najnowszy mural o powierzchni 235 m², co czyni go jednym z największych poziomych murali w Polsce. Jest on owocem pracy 5 artystów ze znanej w Polsce grupy WYPISZWYMALUJ, mającej na koncie setki dzieł stworzonych w różnych miejscach kraju. Malowidło powstawało tylko w 8 dni, w trakcie których twórcy użyli blisko 90 różnych barw, aby nadać muralowi niezwykłej kolorystyki przenikających się wzajemnie odcieni. Unikatowe i nieoczywiste jest też umiejscowienie obrazu, który dzięki poziomej formie znajduje się bliżej ludzi i nadaje miejscu wyjątkowego klimatu. O interpretację malarskiego dzieła może się pokusić każdy, odkrywając nowe znaczenia i czerpiąc radość z kontaktu ze sztuką. Twórców muralu inspirował świat fantazji – nieoczywisty, wieloznaczny i nie poddający się sztywnym zasadom.

Wewnątrz muralu artyści umieścili tajemnicze źródło, z którego wypływa woda, a kontynuacją dzieła jest malowidło zlokalizowane na chodniku tuż obok niego. Przedstawia ono niezwykle realistyczny, dający wizualny efekt 3D wodospad ze skałami i roślinnością. Obraz ten stanowi fantastyczne tło do zdjęć, stwarzając dla widza wrażenie, że człowiek znajduje się wśród rwących potoków wodospadu.

Najważniejsza w ogrodzie pozostaje niezmiennie bogata roślinność, uzupełniona w tym roku o pełen rozmaitych gatunków skalniak, nadający miejscu zupełnie nowego charakteru. Pełnię swojego uroku ujawni on z czasem, kiedy rośliny rozrosną się po całej jego przestrzeni, ciesząc oczy kwitnącymi w różnych porach sezonu kwiatami. Skalniak stworzony został nieopodal tężni, a więc w miejscu wyjątkowo lubianym przez odwiedzających Północną ze względu na świeże, nasycone jodem powietrze.

Z kolei świetlik obok koła wodnego pokryty został w tym roku sukulentami. Żywe, roślinne pokrycie pochłania nadmiar ciepła oraz wodę deszczową, przyczyniając się do naturalnej regulacji temperatury w budynku galerii. Dodatkową ozdobą zielonej przestrzeni zostały popularne obecnie kwietniki w formie jednobarwnych rowerów, które idealnie sprawdzają się jako tło letnich, pamiątkowych zdjęć.

Dach pokryty roślinnością to nie tylko piękne miejsce, ale także ekologiczna inwestycja w przyszłość planety i dobrostan okolicy. Do jego licznych zalet należy fakt, że gromadzi on wodę deszczową i tym samym pochłania jej nadmiar w trakcie ulew, zmniejszając ryzyko przeciążenia sieci kanalizacyjnej, a w konsekwencji – powodzi. Roślinny dach wyłapuje również zanieczyszczające atmosferę pyły i przetwarza CO2 w czysty tlen, poprawiając jakość powietrza w okolicy. Obniża temperaturę budynku w gorące dni, przyczyniając się do zmniejszenia ilości energii zużywanej przez klimatyzację, a także zmniejsza poziom hałasu w otoczeniu. Przestrzeń pełna roślin daje schronienie wielu gatunkom owadów, motyli i ptaków, co przekłada się na poprawę bioróżnorodności i większą szansę na przetrwanie tych stworzeń w mieście. Dodatkowo, ogród przedłuża trwałość dachu i zwiększa ogólną wartość obiektu.

W lipcu w ogrodzie na dachu pojawiły się również dwa nowe punkty gastronomiczne. Pierwszym z nich jest Beza Krówka, w której można skosztować tradycyjnych, włoskich lodów o doskonałym smaku, przygotowywanych według autorskich receptur. Nie brakuje tam też delikatnych deserów, puszystych ciast i lekkiej bezy, a wszystko to można popić aromatyczną, włoską kawą Attibassi, frappucino czy orzeźwiającą, naturalną lemoniadą. Drugim nowo otwartym miejscem jest Grill % Beer, czyli miejscówka pełna grillowanych przysmaków. Znajdą tam coś dla siebie zarówno wielbiciele tradycyjnych, mięsnych potraw z grilla, jak również entuzjaści owoców morza oraz dań wegetariańskich. Smak serwowanego prosto z rusztu jedzenia doskonale podkreśli zimne piwo beczkowe, a także Chardonnay, Prosecco lub Aperitivo. Dzięki zróżnicowanej, dopasowanej do gości o różnych preferencjach ofercie gastronomicznej, nikt z urokliwego zakątka na dachu nie wyjdzie głodny.

Ogród na dachu Galerii Północnej każdej wiosny rozkwita i rozrasta się pod względem bogactwa elementów. Mnogość gatunków roślin, innowacyjne podejście do aranżacji przestrzeni i wplecenie w nią sztuki czyni z niego wyjątkowo atrakcyjne miejsce na mapie Warszawy.