Przyciągające wzrok, kolorowe obrazki i kuszące hasła, a z drugiej strony – mały druczek i niezrozumiałe nazwy – tak wyglądają etykiety produktów spożywczych. Konsumenci są często bezradni, dają się nabrać na marketingowe sztuczki typu „jak u babci” i kupują produkty, które z babciną recepturą nie mają nic wspólnego. To się może zmienić, bo na rynku właśnie pojawiło się przełomowe rozwiązanie – aplikacja FiFiFo, która czyta etykiety za konsumenta.

– Wymyśliliśmy i stworzyliśmy system dedykowany absolutnie każdemu. Aplikacja FiFiFo to mobilny asystent zakupowy, który błyskawicznie analizuje etykiety produktów spożywczych i ocenia ich stopień dopasowania do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dodatkowo sugeruje korzystniejsze zamienniki. I to wszystko za darmo – mówi Magdalena Misztal, współtwórczyni FiFiFo.

Projekt jest efektem współpracy kilkuosobowej grupy pasjonatów, którzy na własnej skórze odczuli jak trudno jest dobierać produkty szczególnie, gdy ma się alergie pokarmowe lub choroby dieto-zależne.

FiFiFo dopasowuje się do każdego użytkownika indywidualnie. Dzięki temu podpowiada jakie produkty są najlepsze dla konkretnej osoby, a nie dla wszystkich. Nie trzeba być ekspertem od żywności i diet. Cała wiedza ukryta jest w algorytmach aplikacji, a użytkownik dostaje prosty komunikat w postaci punktowej oceny produktu.

– Ta usługa powinna zadowolić szczególnie tych, którzy muszą stosować diety wykluczające, np. bez glutenu czy bez mleka, a jednocześnie trudno im wczytywać się w każdą etykietę. Aplikacja FiFiFo analizuje skład produktu za Ciebie, dzięki czemu możesz robić zakupy szybko i bez stresu – mówi Milena Bobryk technolog żywności z serwisu FiFiFo.

Jak działa usługa FiFiFo? Wystarczy pobrać aplikację FiFiFo na telefon, zdefiniować własne potrzeby żywieniowe i już można przeglądać bazę produktów, sprawdzać czy to, co do tej pory kupowaliśmy, jest dobre. W trakcie zakupów w sklepie można zeskanować kod kreskowy produktu i natychmiast zobaczyć jego ocenę.

W aplikacji FiFiFo można przy okazji tworzyć listy zakupowe, wykaz ulubionych produktów oraz sprawdzić ceny w wybranych sklepach internetowych. Serwis dostępny jest również przez stronę internetową fififo.com.

– Jest wiele produktów z dobrym składem, zdrowych lub odpowiednich dla alergików, tylko trzeba wiedzieć, które to są i gdzie je znaleźć. – dodaje przedstawiciel nowej marki.

W bazie FiFiFo dostępnych jest pięć predefiniowanych profili żywieniowych: zdrowe żywienie, odchudzanie, wegetarianizm, weganizm i ciąża. Dodatkowo można wskazać wszystkie popularne alergeny oraz wybrać co chciałoby się ograniczyć w diecie, np. syrop glukozowo-fruktozowy czy olej palmowy.