Firma kurierska DPD Polska wprowadziła nowe narzędzie do zamawiania opakowań.

Terminowość, jakość i bezpieczeństwo. To trzy podstawowe wymagania klienta wobec usługi kurierskiej. Dwa pierwsze elementy zależą przede wszystkim od firmy przewozowej, jednak odpowiednie zapakowanie przesyłki należy do jej nadawcy. DPD Polska uruchomiła sklep internetowy z opakowaniami dla klientów firmy. Pod adresem https://sklep.dpd.com.pl użytkownicy mogą zamówić wszystkie potrzebne materiały, by profesjonalnie zabezpieczyć towar przed wysyłką.

Odpowiednie przygotowanie przesyłki jest bardzo istotnym elementem procesu dostawy, znacząco wpływającym na jej bezpieczeństwo w transporcie. Firma DPD Polska w ramach dbałości o komfort swoich klientów udostępniła  narzędzie, dzięki któremu użytkownicy w łatwy i wygodny sposób mogą zamówić nie tylko opakowania oferowane w ramach umowy, takie jak dox czy mały pak, ale także dodatkowe, takie jak np. kartony czy folia bąbelkowa.

Na stronie e-sklepu https://sklep.dpd.com.pl klienci mają dostęp do wszystkich materiałów, które są szczegółowo opisane wraz z dokumentacją zdjęciową. Co ważne, nie muszą oni zakładać nowego konta w e-sklepie, ponieważ wszystkie dane zostają automatycznie przeniesione z aplikacji DPD Online – systemu do nadawania przesyłek i zamawiania kuriera, z którego korzystają na co dzień.

– Witryna DPD Polska jest kolejną odpowiedzią na potrzeby i wymagania naszych klientów – sklepów internetowych. Ze względu na to, że właściwe opakowanie wysyłanych przedmiotów jest kluczowe dla bezpieczeństwa przesyłki, warto przykładać do tej czynności odpowiednią wagę i korzystać z profesjonalnych materiałów – zapewnia Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

– Sklep z opakowaniami DPD Polska jest nie tylko najlepszym źródłem zaopatrzenia w te materiały. Ważne jest również to, że nasi klienci mają łatwy dostęp do portalu dzięki integracji z DPD Online. Funkcjonalność e-sklepu została starannie zaprojektowana, tak żeby korzystanie z niego było łatwe i intuicyjne – dodaje Rafał Nawłoka.

Sklep internetowy w pierwszych 48 godzinach od jego uruchomienia odwiedziło  ponad 5 tys. użytkowników, a niemal 2 tys. klientów dokonało pierwszego logowania. W tym czasie złożonych zostało prawie tysiąc zamówień.

Bezpieczne pakowanie – poradnik

Właściwe zabezpieczenie
Standardowa paczka krajowa doręczana przez kuriera DPD ma maksymalną wagę 31,5 kg, a sumę wymiarów nie większą niż 300 cm, przy czym najdłuższy bok nie powinien przekraczać 175 cm. Powinna mieć ona kształt prostopadłościanu, z którego nie wystaje żaden ponadwymiarowy element.

Jeśli wysyłamy produkty szklane i kruche, to powinny być one zapakowane w materiał dopasowany do zawartości, a wielkość i wytrzymałość opakowania dostosowana do gabarytów i ciężaru przesyłki. Warto również zapakować małe elementy w opakowania jednostkowe, przegrodzone tekturowymi przegródkami, wypełniaczami lub owijane folią pęcherzykową w sposób uniemożliwiający stykanie się poszczególnych elementów.

Do zapakowania produktów lekkich, takich jak płyty, książki czy gry komputerowe, powinien zostać użyty odpowiedniej grubości karton oraz ewentualnie folia bąbelkowa lub inny materiał do wypełnienia wolnych przestrzeni opakowania. Specjalna tuba z kolei jest idealnym opakowaniem dla plakatów, arkuszy czy banerów. Nie zajmuje dużo miejsca, a dodatkowo zabezpiecza przedmioty przed potencjalnym uszkodzeniem.

Odzież i obuwie nie powinny przemieszczać się wewnątrz kartonu, w który są zapakowane. Wystarczy odpowiednia amortyzacja zawartości oraz wytrzymałe pudełko. Telefony, akcesoria komórkowe, sprzęt komputerowy czy RTV/AGD, małe AGD czy produkty wnętrzarskie (np. lampy) muszą być transportowane w opakowaniu producenta z oryginalnymi profilami lub być owinięte folią bąbelkową. Całość dodatkowo należy umieścić w mocnym kartonie, wewnątrz którego powinny znajdować się elementy zabezpieczające wykonane z pianki lub papieru.

Ostatnim krokiem powinno być zaklejenie całej paczki taśmą klejącą, zgodnie z metodą podwójnej litery „T”.

Bez względu na to, co chcemy przesłać, bardzo ważne jest, by z opakowania nie wystawały żadne elementy, gdyż mogą ulec uszkodzeniu lub zniszczyć inne przesyłki w trakcie transportu. Przypominamy o wykazie produktów niedozwolonych. Artykuły motoryzacyjne bądź sanitarne, o nieregularnych kształtach, powinny być zapakowane w opakowanie o równej powierzchni oraz o sztywnych ściankach, przy czym karton powinien być maksymalnie wypełniony. Co więcej, w przypadku części samochodowych, przyjmowane do nadania są tylko przedmioty fabrycznie nowe, pozbawione płynów eksploatacyjnych. Warto o tym pamiętać, gdyż niewłaściwe zabezpieczenie towaru może skutkować tym, że przedmiot nie zostanie przyjęty do nadania. Przed nadaniem przesyłki należy zapoznać się z wykazem towarów zabronionych, a także ograniczeniami dotyczącymi towarów określonych kategorii.

Zawartość przesyłki o wadze powyżej 50 kg powinna być ułożona na palecie. W tym przypadku opakowanie również musi mieć regularną budowę, a jego kształt nie powinien znajdować się poza obrysem standardowej europalety.

Opakowania DPD
Znając już podstawowe zasady pakowania przesyłek, warto przybliżyć opakowania firmowe DPD, które dostępne są na stronie https://sklep.dpd.com.pl. Gwarantują one pełne bezpieczeństwo przesyłek oraz wygodę użycia.
• Koperta papierowa (DOX) może być użyta do wysłania dokumentów czy materiałów firmowych.
• Koperta foliowa posiadająca unikalny numer (PAK) to opakowanie mogące zmieścić dokumenty, drobne, płaskie przedmioty, takie jak aparaty fotograficzne, telefony komórkowe (pod warunkiem zastosowania oryginalnego opakowania producenta) czy kosmetyki.
• Dzięki pudełkom firmowym DPD w bezpieczny sposób można zapakować i wysłać przedmioty o różnych rozmiarach i wadze. Dostępnych jest kilka formatów pudełek..
• Tuby są idealne do druków dużego formatu, plakatów itp.

W przypadku dużych przesyłek warto skorzystać z palety, na której można umieścić przedmiot o maksymalnej wadze 700kg i łącznych wymiarach 120x80x180cm. Przygotowując przesyłkę paletową, należy odpowiednio ją zabezpieczyć, pamiętając o kilku podstawowych zasadach:
• Przesyłka musi być trwale przymocowana do palety.
• Każda przesyłka powinna być zafoliowana folią stretch odpowiednio do ciężaru i specyfiki transportowanego towaru ze wszystkich stron, w tym także na górze.
• Elementy umieszczone w przesyłce nie mogą wystawać poza obręb palety.
• Wszystkie elementy znajdujące się na palecie powinny być ułożone według zasady: lżejsze elementy układamy na cięższych.
• Maksymalna wysokość palety przygotowanej do wysyłki powinna wynosić 180  cm.

Stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń pozwoli na bezpieczne przesłanie przedmiotów i pełną satysfakcję zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Co równie ważne, nie doświadczymy przykrej niespodzianki w postaci odmowy nadania przesyłki.