Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny wzrost liczby zakupów w Internecie ma duży wpływ na branżę handlu detalicznego. Minęły czasy, gdy zakup dóbr lub artykułów spożywczych odbywał się jedynie od poniedziałku do soboty między 9.00 a 17.30.

Nowe podejście do handlu elektronicznego i „kultury tu i teraz” ma wiele zalet z punktu widzenia konsumenta – a największą z nich jest wygoda. Z drugiej strony, przed sprzedawcami stoi całkiem nowe wyzwanie, któremu muszą stawić czoła, jeśli nie chcą się dać wyprzedzić konkurencji.

W łańcuchu sprzedaży detalicznej jedno z ogniw, tj. personel obsługi magazynu, znajduje się pod większą niż kiedykolwiek presją. Z punktu widzenia kierowników magazynu, ten kierunek rozwoju kultury sprzedaży detalicznej oznacza potężne zwiększenie nacisku na terminowe dostawy coraz większej ilości towarów.

Magazyny przestają być prostymi organizacjami. Zmieniają się w ściśle zintegrowane centra generowania zysku. Firmy logistyczne i sprzedawcy detaliczni szukają innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym będą na bieżąco reagowali na dynamiczne oczekiwania klientów.

W tym wymagającym środowisku kto nie idzie do przodu, ten zostaje w tyle. Kierownicy magazynów muszą więc stosować odpowiednie technologie, aby produkty szybko zbywalne – dosłownie – szybko znajdowały zbyt. Kluczem do sprawnej działalności jest wdrożenie odpowiedniego ręcznego komputera mobilnego. Mając to na uwadze, na jakie konkretnie rozwiązania techniczne powinni patrzeć kierownicy magazynu?

Konstrukcja kształtuje funkcjonalność

Konstrukcja to podstawa – zwłaszcza konstrukcja ergonomiczna. Raczej nie polecamy tradycyjnych rozwiązań, w których urządzenie skanuje produkt, a potem użytkownik musi przechylić komputer, aby spojrzeć na ekran. W pracy operatorów magazynu o wiele lepiej sprawdzi się bardziej nowoczesne rozwiązanie, takie jak Zebra TC8000 z systemem Android. Wystarczy trzymać urządzenie w jednej pozycji, a dane będą rejestrowane za pomocą odpowiednich czytników z tyłu obudowy. Przeprowadzono analizy, z których wynika, że jeśli w nowym produkcie wyeliminuje się ruchy „przechylania i sprawdzania” urządzenia podczas skanowania i doda oprogramowanie obsługiwane całkowicie dotykowo, można zaoszczędzić całą godzinę pracy operatora w skali jednej zmiany roboczej.

Nowe komputery przenośne mogą być nawet o 33 proc. lżejsze od tradycyjnych komputerów mobilnych. Dlatego jest to najlepsza opcja z punktu widzenia pracującej pod presją załogi magazynu. Lżejsze urządzenia oznaczają mniejsze zmęczenie pracowników, ponieważ ich obsługa wymaga mniej wysiłku. W rozwiązaniach inteligentnych stosuje się ponadto wbudowany w urządzenie skaner zbliżeniowy obsługiwany bez użycia rąk, który można włączyć z kabury na biodro, kabury prezentacyjnej lub uchwytu na wózek.

Oprogramowanie i trwałość

W inteligentnych komputerach mobilnych tradycyjne „zielone ekrany” emulatorów terminala (TE), które można spotkać w niemal każdym rozwiązaniu magazynowym, zastąpiono dotykowymi emulatorami terminala – a tym samym wyeliminowano klawiaturę.

Jeśli komputer ręczny będzie używany wyłącznie w magazynie, należy pamiętać, aby wybrać urządzenia z obsługą Wi-Fi, NFC i Bluetooth. NFC i Bluetooth mają szczególne znaczenie dla szybkiej łączności z drukarkami, niezbędnymi do etykietowania towarów i paczek gotowych do wysyłki.

Przed zakupem komputerów mobilnych warto się skonsultować z deweloperami systemu. Dzięki temu będzie można dopasować urządzenia do konkretnych potrzeb magazynu. W przyszłości urządzenia te będą na większą skalę korzystały z rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality – AR). Taki sposób wykorzystania przyczynił się już do usprawnienia wysyłek towarów oraz może służyć do szkolenia personelu.

Konstrukcja i oprogramowanie to nie wszystko. Komputery mobilne muszą też długo działać na baterii. Radzimy wybierać urządzenia, które są w stanie działać przez prawie 16 godzin (dwie pełne zmiany) bez przerwy. Należy też sprawdzić przewidywany okres eksploatacji produktu – powinien wynosić od trzech do pięciu lat. To pozwoli uzyskać najwyższy zwrot z inwestycji.

Przyszłość

Wprowadzenie i wybór odpowiednio dobranych nowych komputerów mobilnych pozwoliło firmom zwiększyć produktywność. Przedsiębiorstwa dzięki temu mogą pracować sprawniej i generować zyski również w trudniejszych okresach. Celem zarządzania zapasami jest w ostatecznym rozrachunku optymalizacja łańcucha dostaw i minimalizacja kosztów przy zachowaniu jakości świadczonych dla klientów usług. Kontrolę nad zapasami można prowadzić na wiele sposobów i na różnych poziomach. Jednakże to właśnie modernizacja sprzętu komputerowego w magazynie pozwoliła na prostsze i tańsze zarządzanie zapasami, szczególnie w złożonych środowiskach wielokanałowych dostaw.

Autor:
Paul Reed, Regional Product Manager, Zebra Technologies.