Gwałtowne zjawiska pogodowe: nawałnica, ulewne deszcze czy grad, wyrządziły tego lata Polakom wiele strat. Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem? Podstawa to przede wszystkim świadomość zagrożenia.

Podczas nawałnic, które nawiedziły kraj w połowie sierpnia zginęło 6 osób, a 55 zostało rannych. Olbrzymie były też straty materialne. Wielu osobom nie udało się znaleźć schronienia, gdyż o zbliżającym się zagrożeniu nie dowiedziały się na czas. Przy tak gwałtownych zjawiskach niezbędna jest pełna wiedza na temat pogody, dzięki czemu będziemy mieć więcej czasu, by zabezpieczyć swoje domostwa, a przede wszystkim by znaleźć bezpieczne schronienie. Nie każdy regularnie sprawdza pogodę, szczególnie że dynamika zjawisk sprawia, że sprawdzalność prognoz bywa kiepska, ale każdy może w razie potrzeby otrzymać… specjalne ostrzeżenie.

RSO – jak to działa?

Pierwsza możliwość to skorzystanie z Regionalnego Systemu Ostrzegania. Dzięki niemu każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację w smartfonie, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach lub klęskach żywiołowych.

Komunikaty tworzy Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ostrzeżenie RSO pojawia się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, można je też zobaczyć w programach regionalnych Telewizji Polskiej na przykład w postaci zwięzłego komunikatu odsyłającego na daną stronę telegazety. O zagrożeniu może informować także bezpłatna aplikacja w telefonach komórkowych.  Można ją znaleźć w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Jest ona również do pobrania ze stron urzędów wojewódzkich. Jakie są główne zalety aplikacji?
• bieżący dostęp do ostrzeżeń o sytuacjach nadzwyczajnych w całym kraju;
• możliwość otrzymywania informacji: meteorologicznych, hydrologicznych, drogowych, ogólnych;
• przegląd informacji o stanach wód w rzekach całej Polski;
• dostęp do bazy wiedzy w postaci poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Co ważne, ostrzeżenia pochodzą z wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, które otrzymują informacje o zagrożeniach m.in. od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

RSO przekazuje informacje dotyczące nie tylko klęsk żywiołowych: burz i nawałnic, wichur, powodzi, upałów, silnych mrozów, ale także dotyczące alarmów bombowych, zagrożenia terrorystycznego, pożarów, skażenia substancją toksyczną czy też pierwszej pomocy.
Szczegółowe prognozy i aktualne informacje pogodowe można sprawdzić na oficjalnej stronie Instytutu www.pogodynka.pl oraz w aplikacjach mobilnych Pogodynka METEO-IMGW i Pogodynka ALERT-IMGW.

Prosto na ekran telefonu

Innym rozwiązaniem, które coraz więcej samorządów udostępnia swoim mieszkańcom, jest specjalny system, który w razie potrzeby będzie informował mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu SMS-em. Sprawnie przekazane informacje wprost na ekran telefonu dają szansę, by uchronić się przed utratą zdrowia lub nawet życia, a także przed znacznymi stratami materialnymi. Możliwość skorzystania z alertów SMS mają m. in. mieszkańcy Poznania. Jak system działa w praktyce?

Zjawiska pogodowe stale obserwuje IMGW, który ocenia zagrożenia meteorologiczne w trzy stopniowej skali i informacje przekazuje do Centrum Zarządzania Kryzysowego.

– W przypadku prognozy IMGW dotyczącej wystąpienia zagrożenia I stopnia oraz zdarzeń nie mających bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo mieszkańców lub funkcjonowanie miasta, informujemy mieszkańców za pomocą komunikatów medialnych i facebooka. Z kolei w przypadku prognozy wystąpienia zagrożenia meteorologicznego II i III stopnia oraz zdarzeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców lub funkcjonowanie miasta dodatkowo ostrzegamy SMS-ami. Natomiast w przypadku sytuacji kryzysowej lub zagrożenia zewnętrznego bezpieczeństwa państwa lub katastrofy dotyczącej całego miasta zostaną uruchomione również syreny – tłumaczy Maciej Kubiak z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania.

Miasto na wykorzystanie do komunikacji SMS-owej profesjonalnej platformy zdecydowało się po powodziach, które miały miejsce w Polsce w 2010 roku. Co ważne, z alertów SMS-owych korzysta też w innych przypadkach, informowaniu o: awariach systemu ciepłowniczego, utrudnieniach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej związanych z wypadkami drogowymi lub imprezami masowymi. Kilka razy ostrzegano również mieszkańców o przekroczeniu stężenia pyłu zawieszonego PM-10 (smogu).
– SMS dzięki swojej niezawodności i uniwersalności to najszybsza i najbardziej skuteczna droga szybkiego informowania o zagrożeniach. Osoby, które chcą na bieżąco otrzymywać ważne komunikaty, nie muszą szukać ich na stronach internetowych czy ściągać aplikacji. Szczegółowe informacje mogą znaleźć na stronach internetowych samorządów – mówi Edyta Godziek, Marketing & PR Manager w platformie SerwerSMS.pl.