Panasonic zaprezentował podczas targów ISE swoje nowe rozwiązanie o nazwie Light ID, czyli technologię pozwalającą na udostępnianie wszelkiego rodzaju informacji za pomocą światła emitowanego przez diody LED. Będzie ona służyć do przekazywania treści reklamowych bądź informacyjnych, a żeby je odczytać wystarczy smartfon z aparatem i dedykowaną aplikacją.

Technologia Panasonic Light ID to rozwiązanie przeznaczone dla systemów digital signage, które pozwala na przekazywanie informacji za pomocą światła. W rozwiązanie będą wyposażone nowe profesjonalne monitory Panasonic, które również przedstawiono podczas targów.
Udostępnianie danych będzie możliwe dzięki diodom LED, które mogą emitować wysokiej częstotliwości światło, niewidoczne dla ludzkiego oka, zawierające zakodowane treści marketingowe bądź informacyjne. To oznacza, że w miejscu, gdzie znajdzie się urządzenie wysyłające sygnał każdy będzie mógł odczytać zakodowane informacje o produkcie w sklepie czy też eksponacie w muzeum. Wystarczy, że uruchomi swój smartfon ze specjalną aplikacją, która pozwoli na odkodowanie transmitowanych danych.

Rozwiązanie zostało zaprojektowane z myślą o branży handlowej, marketingowej oraz miejscach publicznych.
– Zauważyliśmy wzrost popytu na cyfrowe nośniki wyświetlające informacje szczególnie w sklepach, jak i wokół nich. Rozwiązania, takie jak Light ID zyskają wkrótce ogromne znaczenie w rozpowszechnianiu treści reklamowych i informacyjnych – mówi Enrique Robledo, European Marketing Manager w Panasonic.

System Light ID do transmisji danych wykorzystuje superszybką technologię Backlight Control. Aby z niej skorzystać należy do monitora podłączyć kompatybilny dekoder lub użyć pamięci USB w sytuacji, gdy odtwarzacz jest już wbudowany w urządzenie.
– Jeden wyświetlacz może dostarczyć bardzo wielu informacji – dodaje Enrique Robledo. – Sądzimy, że nowy system znajdzie zastosowanie w wielu obszarach, między innymi w turystyce, umożliwiając osobom przyjezdnym skanowanie informacji w różnych językach, które mogą być pomocne w poruszaniu się po lotnisku, dworcu czy też galerii handlowej. Spodziewamy się także dużego zainteresowania ze strony muzeów, w których Light ID umożliwi wyświetlanie za pomocą smartfonów lub tabletów szczegółowych informacji o eksponatach oraz komunikatów głosowych.