PayPal wraz z SETI Institute i Buzzem Aldrinem, drugim człowiekiem w historii, który stanął na księżycu, ogłosili powołanie do życia PayPal Galactic, inicjatywy komercyjno – naukowej mającej na celu umożliwienie płatności w kosmosie.

PayPal Galactic to projekt (think thank), który zrzesza ekspertów ze świata nauki, m.in. z SETI Institute i z amerykańskiego Towarzystwa Turystyki Kosmicznej (ang. Space Tourism Society), wokół zagadnienia przyszłego handlu w kosmosie. Naukowcy w ramach projektu będą poszukiwać praktycznych rozwiązań by płatności i handel w kosmosie stały się w niedalekiej przyszłości rzeczywistością.

„Programy turystyki pozaziemskiej sprawiły, że lot w kosmos nie jest już zarezerwowany tylko dla astronautów. To nasuwa pytanie jak komercyjne zagospodarować kosmos. Wspólnie ze środowiskiem naukowym powołujemy PayPal Galactic, by edukować społeczeństwo na temat ważnych kwestii związanych z eksploracją kosmosu i turystyką – mówi prezes PayPal David Marcus. Na większość pytań nie odpowiemy już dzisiaj ani nawet w tym roku ale jedno jest pewne – w kosmosie nie będziemy używać gotówki. PayPal już przeniósł płatności do internetu, na telefony komórkowe i poza granice państw. Chcemy iść jeszcze dalej i przenieść płatności do innego świata. – przekonuje Marcus.