Płatności zagraniczne, dokonywane za pomocą PayPal, wzrosły w pierwszej połowie 2014 roku o 45% (w stosunku do pierwszej połowy 2013 roku). Kluczowe kategorie eksportowe obejmowały: oprogramowanie komputerowe i gry, sprzęt sportowy, rękodzieła, części samochodowe, sprzęt komputerowy i elektroniczny, kosmetyki, modę i usługi internetowe.

Dwa główne czynniki stojące za sukcesem polskich sklepów internetowych za granicą to oryginalność produktów i usług oraz konkurencyjne ceny. Większość zachodnich klientów, przyznaje, że kupują za granicą, ponieważ jest to tańsze (80%) lub ze względu na „większą różnorodność, której nie można znaleźć lokalnie” (79%). Wśród największych firm sprzedających za granicą za pośrednictwem systemu PayPal, jest np.merlin.pl – jeden z najstarszych i największych w Polsce sklepów internetowych. Do innych popularnych sprzedawców można zaliczyć: G2A.com – witrynę oferująca gry wideo, TME – firmę specjalizującą się w sprzedaży elementów elektronicznych, a także sklepy oferujące sprzedaż ubrań czy akcesoriów.

W 2014 roku, ponad 10 tysięcy aktywnych sprzedawców w Europie Środkowo-Wschodniej współpracowało z PayPal, w celu rozwinięcia swojej międzynarodowej działalności. Przyjmując szerszą perspektywę, globalne dane wyraźnie wskazują że eksport online wciąż dynamicznie rośnie – niezależnie od zmniejszającego się, w przypadku wielu gospodarek, lokalnego i tradycyjnego eksportu. Ten trend jest widoczny zwłaszcza wewnątrz EU 27, gdzie koszty wysyłki są stosunkowo niskie, a opłaty celne nie występują. Na rok 2012, przynajmniej 11% polskich sprzedawców sprzedawało online, a 34% z nich otrzymało zamówienia z innych krajów europejskich.