Aplikacja mobilna PayU umożliwia bezpieczne i wygodne płacenie za zakupy internetowe. Korzystając z iPhone’a lub telefonu z systemem Android można teraz nie tylko wyszukać i kupić produkt, ale również w prosty sposób za niego zapłacić. Taki mechanizm  udostępniono właśnie  na m.allegro i w kilku tysiącach sklepów internetowych, które oferują płatności kontem PayU.

E-commerce, czyli typowe zakupy dokonywane za pomocą komputerów czy tabletów bezpośrednio przez strony internetowe, dorobił się już pewnych standardów obsługi płatności. Przyszłością handlu internetowego jest jednak umożliwienie dokonywania takich zakupów również przez telefon. Dlatego właśnie stworzyliśmy aplikację PayU, która umożliwia wykonanie łatwej płatności na kilkucalowym ekranie telefonu za pomocą środków zgromadzonych na karcie płatniczej – mówi Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU. – Naszym kolejnym krokiem będzie modyfikacja najpopularniejszej obecnie metody płatności w Internecie, czyli e-przelewów (tzw. pay by linków), pod kątem ich zastosowania także w m-commerce – dodaje.

Aplikacja PayU jest dostępna dla iPhone’ów z systemem iOS od v.5.0 oraz telefonów z systemem Android od v. 2.3. Aby płacić mobilnie za zakupy na Allegro należy skorzystać ze strony m.allegro.pl. W przypadku zakupów w sklepach internetowych jest podobnie – wystarczy z poziomu telefonu wejść na stronę sklepu (zwykłą bądź lekką) i tam, po dokonaniu zakupu, wybrać płatność kontem PayU. Warto zaznaczyć, że kupujący, który skorzysta z płatności mobilnych PayU nie ponosi w związku
z tym żadnych opłat.

Płatność za pomocą aplikacji mobilnej PayU sprowadza się do kilku prostych kroków. Podczas dokonywania zakupów przez telefon, po wskazaniu konta PayU jako sposobu płatności na stronie m.allegro.pl lub stronie sklepu internetowego, pojawia się ekran z możliwością wyboru płatności poprzez aplikację PayU lub stronę  konta PayU. Aby uruchomić aplikację należy wpisać 4-cyfrowy kod PIN. Jeśli użytkownik ma zapisaną kartę w swoim koncie PayU nie musi już nawet podawać jej numeru ani daty ważności. Dzięki możliwości zapisania karty udało się więc wyeliminować zbędne czynności i płatność w aplikacji PayU została skrócona do jednego kliknięcia.

Do korzystania z aplikacji konieczne jest posiadanie konta PayU. Można je w łatwy sposób założyć w samej aplikacji lub na stronie internetowej PayU. Następnie należy zapisać w koncie kartę płatniczą (debetową z funkcją płatności w Internecie lub kredytową). Proces dodawania karty jest bardzo prosty – wystarczy wpisać jej numer i datę ważności. Po wybraniu karty debetowej pieniądze potrzebne do zapłacenia za zakupy zostaną pobrane z osobistego rachunku bankowego, w przypadku karty kredytowej kwota do zapłaty obciąży rachunek karty.

Zapisanie karty w koncie PayU jest konieczne z tego względu, że nie jest ono rachunkiem przedpłaconym, ani elektroniczną skarbonką. Po zapisaniu karty w koncie PayU kolejne transakcje można wykonywać bez wpisywania jej numeru czy daty ważności. Czasami tylko, dla bezpieczeństwa transakcji, aplikacja w trakcie płatności może poprosić o podanie kodu CVV2/CVC2.

Za pośrednictwem aplikacji PayU można płacić za zakupy na m.allegro i w sklepach internetowych. Poza tym, aplikacja daje także możliwość łatwego doładowania konta w telefonie na kartę. Numer telefonu, który chcemy zasilić można wybrać z listy kontaktów lub wpisać ręcznie.

Dodatkową opcją dostępną w aplikacji PayU jest opłacanie rachunków, np. za media lub telefon. Jest to możliwe po zeskanowaniu zwykłego kodu kreskowego (nie jest do tego potrzebny kod QR). Jeśli rachunek nie posiada kodu, potrzebne dane można wprowadzić ręcznie. Każdą płatność można dodać do listy płatności zdefiniowanych, by następnym razem już tylko użyć gotowego szablonu, a także ustawić dla niej przypomnienie. W odróżnieniu od innych systemów, umożliwiających np. płatność za rachunki, korzystanie z wszystkich funkcjonalności aplikacji PayU jest bezpłatne.

Co ważne, PayU nie wymaga żadnych prac implementacyjnych po stronie sklepu, lecz automatycznie udostępnia korzystanie z płatności mobilnych we wszystkich serwisach, które umożliwiają już płatności kontem PayU. Takich sklepów jest już łącznie kilka tysięcy.