Mytaxi jako pierwsza aplikacja w Polsce umożliwia nie tylko bezpośrednie zamówienie kursu i ocenę kierowcy, ale także rozliczenie za przejazd między kierowcą a pasażerem za pomocą smartfona. mytaxi jest pierwszą aplikacją w Polsce, która uruchamia na rynku taksówek mobilny system płatności bez użycia gotówki czy karty kredytowej.

Korzystanie z funkcji „Płać przez Aplikację” jest dla pasażera bezpłatne. Taksówkarz płaci mytaxi prowizję w wysokości 3% opłaty za kurs. Wymianą danych z bankami przy wszystkich transakcjach zajmuje się licencjonowana firma partnerska.

Rejestracja pasażera w aplikacji jest bardzo łatwa: pasażer wprowadza jednorazowo dane dotyczące wybranego sposobu płatności – karty kredytowej (VISA lub MasterCard) – a następnie może już bezpośrednio w taksówce płacić za przejazd przez aplikację mytaxi. Po zakończeniu kursu taksówkarz inicjuje proces płatności wprowadzając na swoim smartfonie cenę za przejazd zgodnie ze wskazaniem taksometru. Sekundę później cena wyświetla się na smartfonie pasażera, który może jeszcze dodać opcjonalny napiwek dla kierowcy, a następnie zatwierdza płatność i cenę wprowadzając kod PIN. Cały proces płatności, w którym transfer danych jest w całości zaszyfrowany, odbywa się w sposób bezpieczny i przejrzysty w ciągu kilku sekund. Pasażer otrzymuje potwierdzenie płatności bezpośrednio po transakcji na swój adres e-mail.

Niemcy, Hiszpania i USA przetarły szlak: tam usługa „Płać przez Aplikację” dostępna jest od 2012 roku i odniosła pełny sukces. 80% z 45 000 zarejestrowanych w tych krajach kierowców mytaxi korzysta już z płatności mobilnych. W Warszawie już pierwszego dnia działania usługi  90% taksówkarzy mytaxi będzie gotowych do świadczenia usługi „Płać przez Aplikację”. Poza tym Polska charakteryzuje się dynamicznie rosnącą liczbą osób korzystających ze smartfonów – posiada je już 41% Polaków, a postępujący rozwój technologiczny może sprawić, że do 2015 roku wartość transakcji przeprowadzanych mobilnie będzie wynosiła w Polsce ok. 9,4 mld dol.