Do Polski przyjeżdża coraz więcej zagranicznych turystów. Obcokrajowy chętnie robią u nas zakupy i korzystają z krajowych usług. – Z naszych obserwacji wynika, że goście z zagranicy lubią płacić we własnej walucie. Warto im dać tę możliwość, uruchamiając w terminalu bezpłatną usługę DCC – przekonuje Olga Małecka, Marketing Manager First Data, właściciela marki Polcard.

Branża turystyczna w Polsce dynamicznie się rozwija. W ostatnich latach w naszym kraju coraz popularniejsza staje się np. turystyka biznesowa i zdrowotna. Zagraniczni turyści postrzegają nasz kraj jako gościnny, bezpieczny i… tani. To szansa dla polskich przedsiębiorców, dla których goście z zagranicy są potencjalnymi klientami.

Na tanie zakupy do Polski

Według danych GUS w ubiegłym roku w polskich turystycznych obiektach noclegowych turystom z zagranicy udzielono 13,8 mln noclegów – to 5,9% więcej niż w roku ubiegłym. Znaczna część (67%) ubiegłorocznych przyjazdów cudzoziemców do Polski była powiązana z zakupami.

W sumie goście wydali w naszym kraju ok. 37,7 mld złotych – to o 6,4% więcej niż w roku poprzednim. 85% swoich wydatków przeznaczyli na zakup towarów, 15% na usługi. Średnie wydatki cudzoziemca w Polsce to 480 zł (dane za IV kwartał 2015 r.).Najchętniej pieniądze wydają u nas Niemcy.

Jak przyciągnąć zagranicznego klienta do swojej kasy?

Żeby klient z zagranicy zechciał zostawić pieniądze w naszym biznesie: sklepie, hotelu, stacji benzynowej czy restauracji, warto zapewnić mu komfort płatności. Wśród cudzoziemców odwiedzających nasz kraj najwięcej jest Europejczyków, a ci chętnie płacą bezgotówkowo.

Dzięki DCC – nowoczesnej usłudze terminali płatniczych First Data Polcard – cudzoziemcy mogą płacić kartą w walucie swojego kraju. Warto taką funkcjonalność aktywować w swoim terminalu, zanim przypłynie kolejna wakacyjna fala turystów – przekonuje Olga Małecka, Marketing Manager First Data, właściciela marki Polcard.

Na czym polega transakcja DCC?

DCC (ang. Dynamic Currency Conversion), czyli płatność w walucie karty, to usługa w terminalu płatniczym działająca jak minikantor. Terminal First Data Polcard sam rozpoznaje zagraniczną kartę i proponuje płatność w walucie karty, podpowiadając sprzedawcy krok po kroku, jak przeprowadzić transakcję. Na ekranie terminala klient widzi kwotę wyrażoną w euro, dolarach, funtach lub innej walucie swojego rachunku bankowego. Kwota do zapłaty jest przeliczana według atrakcyjnego kursu, który jest codziennie automatycznie aktualizowany w terminalu First Data Polcard. Atrakcyjna cena zwiększa lojalność klientów i zachęca do ponownego skorzystania z DCC.

Usługę DCC wprowadziliśmy kilka lat temu jako naturalną odpowiedź na pilną potrzebę rynku. Od początku obserwujemy jej rosnącą popularność, a najbardziej dynamiczne wzrosty notujemy w sezonach turystycznych. W ubiegłe wakacje zanotowaliśmy 11 procent więcej transakcji DCC niż rok wcześniej. To usługa, która daje zdecydowane korzyści zarówno sprzedawcom, którzy mogą dzięki niej efektywnie zwiększyć przychody, jak i zagranicznym klientom, ceniącym wygodę i przejrzystość takiej płatności. Liczba aktywacji usługi DCC wzrosła o 28 procent w ubiegłym roku i o 20 procent w tym roku – mówi Olga Małecka.

Co dzięki DCC zyskuje klient?

 

  • Widząc kwotę w swojej walucie, wie, że zapłaci mniej niż w swoim kraju.
  • Może płacić tak, jak to robi na co dzień w swoim kraju: tą samą kartą i walutą.
  • Nie traci czasu na szukanie kantoru, by wymienić pieniądze.
  • Już w chwili płatności dokładnie wie, jaką kwotą zostanie obciążony jego rachunek. Wyciąg z konta bankowego nie będzie więc dla niego zaskoczeniem.
  • Nie ponosi żadnych dodatkowych opłat za usługę.
  • Korzysta z konkurencyjnych wobec banku czy kantoru warunków przewalutowania, oferowanych przez First Data Polcard.

 

Co zyskuje sprzedawca?

 

  • Dodatkowy przychód z prowizji za transakcje z wykorzystaniem DCC.
  • Więcej klientów z zagranicy – usługa jest popularna wśród turystów w Europie i na całym świecie.
  • Proste, szybkie i bezpłatne narzędzie, które pomaga budować nowoczesny wizerunek firmy.

 

Transakcja DCC jest realizowana przy płatnościach kartą Visa lub MasterCard, wyłącznie za zgodą jej posiadacza. Trwa dokładnie tyle samo, co zwykła płatność kartą, i zawsze jest wykonywana w oparciu o kurs waluty obowiązujący w momencie transakcji.