Google wraz z partnerami wprowadza do Polski usługę płatności mobilnych Android Pay. Android Pay to prosty i bezpieczny sposób na płacenie telefonem w sklepach stacjonarnych i aplikacjach. Od dzisiaj z usługi mogą korzystać klienci Alior Banku, Banku Zachodniego WBK oraz T-Mobile Usługi Bankowe, niebawem wprowadzi ją też mBank. Polska jest drugim po Wielkiej Brytanii rynkiem w Europie, na którym są dostępne płatności Androidem Pay.

– Bardzo się cieszymy, że polscy użytkownicy urządzeń z Androidem mogą już korzystać z łatwych i bezpiecznych płatności. Korzystanie z Androida Pay jest bezpieczniejsze i znacznie szybsze od przeszukiwania portfela, by znaleźć plastikową kartę. Klienci mogą płacić Androidem Pay w ponad 400 tys. punktów sprzedaży w Polsce, a niebawem także w aplikacjach mobilnych − powiedział Pali Bhat, Global Head of Payments Products w Google.

Aby skorzystać z Androida Pay, wystarczy pobrać aplikację Android Pay ze sklepu Google Play, a następnie dodać do aplikacji kartę kredytową lub debetową obsługiwanego banku.

Android Pay działa we wszystkich terminalach obsługujących płatności zbliżeniowe w Polsce.Wystarczy wybudzić telefon i zbliżyć go do terminala płatniczego, by dokonać transakcji. Przy transakcjach powyżej 50 zł należy wprowadzić PIN karty na terminalu płatniczym, podobnie jak w przypadku płatności kartą.

Androidem Pay można płacić w całej Polsce, w tym w sieciach sprzedaży takich jak Carrefour, kawiarniach jak Costa Coffee, sklepach Rossmann i setkach tysięcy innych miejsc. Android Pay będzie też umożliwiał w niedalekiej przyszłości dodawanie kart lojalnościowych i prezentowych.

Android Pay daje też możliwość płacenia w aplikacjach mobilnych. Opcja płatności Androidem Pay trafi niebawem do aplikacji Allegro, Ceneo, iTaxi oraz Uber. Android Pay został stworzony jako otwarta platforma dla deweloperów, dzięki temu każdy z nich będzie mógł łatwo dodać możliwość płacenia przez Androida Pay w swojej aplikacji mobilnej.

Podstawowym elementem przy projektowaniu Androida Pay było bezpieczeństwo. W czasie płacenia przez Androida Pay prawdziwy numer karty nie jest udostępniany sklepowi. Aby chronić dane użytkownika, używany jest numer konta wirtualnego. Wszystkie transakcje wykonane
za pośrednictwem Androida Pay są chronione w procesie tokenizacji, branżowym standardzie płatności mobilnych. Właściciel telefonu może też go w każdej chwili zablokować, korzystając z usługi Menedżer urządzeń Android.

Możliwość płacenia przez Androida Pay jest dostępna od dzisiaj dla posiadaczy kart Mastercard lub Visa w Alior Banku, Banku Zachodnim WBK oraz T-Mobile Usługi Bankowe. W najbliższym czasie z usługi będą mogli korzystać klienci mBanku, a w przyszłości klienci kolejnych banków w Polsce. Co ważne, do aplikacji można dodać dowolną liczbę kart debetowych, kredytowych i w dowolnym momencie zmienić domyślną kartę. Aplikacja pozwala też na korzystanie z kart lojalnościowych i upominkowych.

Android Pay działa na telefonach i tabletach z systemem Android w wersji 4.4 lub wyższej, obsługujących technologię NFC. Użytkownik musi jedynie zainstalować aplikację Android Pay i dodać obsługiwane karty płatnicze poprzez zrobienie zdjęcia lub ręczne wpisanie danych karty.

W związku z wprowadzeniem Androida Pay do Polski partnerzy planują szereg akcji marketingowych i promocyjnych, jedną z pierwszych przeprowadzi Mastercard.

Poza Polską Android Pay jest dostępny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Singapurze i w Hongkongu.