W badaniach „Barometr E-shopper 2017” przeprowadzonych przez TNS Kantar dla DPDgroup na próbie ponad 20 tys. europejskich internautów można zaobserwować, podobnie jak przed rokiem, wyraźną specyfikę poszczególnych krajów i regionów pod względem preferowanych sposobów płatności. W większości państw tzw. „starej Europy” konsumenci najchętniej rozliczają się za pomocą portfeli elektronicznych, a Europa Środkowo – Wschodnia charakteryzuje się wysoką popularnością płatności za pobraniem przy odbiorze przesyłki. Metoda ta najlepiej sprawdza się w Rumunii (69%) i na Słowacji (65%). Wysoką popularność płatności za pobraniem można zaobserwować także w Słowenii oraz na Węgrzech (52%).

– Istotnym czynnikiem zwiększającym komfort odbiorców przesyłek pobraniowych jest wprowadzenie w Polsce płatności kartą i BLIKIEM u kuriera. Zaoferowaliśmy tę opcję jako pierwsza firma kurierska w naszym kraju – mówi Rafał Nawłoka, Prezes Zarządu DPD Polska.
– Możliwość użycia karty przy odbiorze paczki podnosi także wygodę e-zakupów. Bezgotówkowe rozliczenia zapewniają łatwiejszy transfer środków z pobrań na konta e-dostawców i większe bezpieczeństwo pracy kurierów – dodaje Rafał Nawłoka.

Według badań Barometr E-shopper 2017 dane dotyczące ogółu Europy pozostały na podobnym poziomie jak rok temu. W dalszym ciągu najpopularniejsze są płatności elektroniczne (Paypal, Alipay). Tę formę płatności za e-zakupy deklaruje aż 43% respondentów, o jeden punkt więcej niż w ubiegłorocznych badaniach. Chętnie używane są także karty płatnicze bezpośrednio w panelu płatności na stronie sklepu internetowego (35%). Przelewy bankowe preferuje 20% europejskich internautów.