Okres przedświąteczny to w branży zabawkowej czas żniw. Wzmożony ruch dotyczy nie tylko galerii handlowych, ale i sklepów internetowych. Jak wynika z raportu Grupy Unity „Zakup zabawek przez internet”, wśród ankietowanych, którzy kupili zabawki w ciągu ostatniego roku, aż 76 % dokonało transakcji właśnie w sieci.

Badanie Grupy Unity dotyczące e-commerce w sektorze zabawkowym zostało przeprowadzone w formie anonimowej ankiety. Informacje zaprezentowane w raporcie zostały opracowane na podstawie 894 odpowiedzi respondentów i miały pomóc zdiagnozować oczekiwania osób kupujących zabawki online oraz przyjrzeć się strategii sprzedaży w branży.

Z raportu wynika, że najczęstszą okazją do zakupu zabawek w sieci są urodziny, ale już na drugim i czwartym miejscu znalazły się kolejno Święta Bożego Narodzenia i Mikołajki. Dane te zgodne są z informacjami dotyczącymi rynkowych trendów, które pokazują, że największe zyski w branży dziecięcej przypadają właśnie na przełom listopada i grudnia.

Dlaczego zaglądamy do sieci zamiast wybrać się na zakupy do sklepu na osiedlu czy centrum handlowego? – Wśród Internautów, ale też właścicieli sklepów krąży mit, że w internecie kupuje się, aby było tanio. Oczywiście może to być jedna z przesłanek, jednak dla decydentów zakupu zabawek, czyli przedmiotów przeznaczonych dla dzieci, najważniejsze jest bezpieczeństwo, jakość i funkcjonalność. Zakupy online pozwalają oszczędzać czas, ale dają też możliwość większego wyboru, sprawdzania opinii innych użytkowników, porównywania, upewnienie się o właściwości wyboru-– wyjaśnia Agnieszka Kasperska, Account Manager w Grupie Unity i autorka raportu.

Ważną motywacją kupowania prezentów w internecie jest też poszukiwanie konkretnej zabawki lub zabawki z danej serii (52% ankietowanych).

Warte uwagi, są też pozostałe odpowiedzi („Nie” i „Różnie” – w sumie 48%), które dość jasno pokazują, że w dużej mierze w internecie poszukujemy inspiracji. Potwierdzają to także odpowiedzi na pytanie dotyczące miejsc poszukiwania informacji o zabawkach – aż 258 respondentów wskazało, że do konkretnego sklepu trafiają z wyszukiwarek internetowych.