Najbardziej pożądane przez Polaków akcje promocyjne to wyprzedaże i obniżki cen, a także możliwość zbierania punktów w programach lojalnościowych – tak wskazało odpowiednio 58% i 57% respondentów badania PAYBACK Opinion Poll. Loterie i konkursy nie są jeszcze aż tak popularne – bierzemy w nich udział 1-2 razy do roku, z reguły wtedy, kiedy do wygrania jest dużo nagród.

Uczestnictwo w loteriach i konkursach zadeklarowało kilkanaście procent ankietowanych. Co najbardziej zniechęca nas do tego typu akcji promocyjnych? Dla ponad połowy respondentów jest to konieczność podawania dużej ilości danych osobowych. Kolejne powody to skomplikowany mechanizm uczestnictwa (46%), a także niejasny regulamin i konieczność realizacji czasochłonnego zadania (po 41%).

Do uczestnictwa w loteriach skłania nas przede wszystkim duża liczba nagród, ponieważ dzięki temu mamy większe szanse na wygraną (44%), a także prosty mechanizm zabawy (40%). Co ciekawe, wysoka wartość nagrody jest istotna jedynie dla co piątego badanego. Więcej osób (36%) jest skłonnych wziąć udział w loterii, jeśli mogą wygrać produkt lub usługę dopasowaną do ich indywidualnych potrzeb.

Lubimy technologię i samochody
Jakie nagrody są dla Polaków najbardziej atrakcyjne? Przede wszystkim pieniężne (63%) oraz rzeczowe, a także bony rabatowe (po 50%). Ponad 30% respondentów wskazała na możliwość zrobienia darmowych zakupów w wybranym sklepie. Wśród nagród rzeczowych preferujemy laptopy, tablety i smartfony (63%), sprzęt RTV (51%), samochody (44%) i sprzęt AGD (41%).

– Patrząc na wyniki naszego badania, widzimy, że Polacy najchętniej biorą udział w akcjach promocyjnych, dzięki którym mogą regularnie otrzymywać konkretne benefity i które nie wymagają od nich dużego zaangażowania. Już teraz Program PAYBACK świetnie się w to wpisuje, chcemy jednak sukcesywnie go rozwijać, aby jeszcze lepiej odpowiadał na potrzeby konsumentów. W tym roku zdecydowaliśmy się na zorganizowanie loterii z udziałem wielu naszych partnerów. Postawiliśmy na dużą liczbę atrakcyjnych nagród i niezwykle prosty mechanizm uczestnictwa, a więc główne czynniki zachęcające Polaków do udziału w tego typu akcjach – komentuje Marcin Pilarski, dyrektor zarządzający PAYBACK Polska.

Loteria PAYBACK trwa do 16 października. Do wygrania jest jeszcze jeden samochód marki BMW 318i Limousine oraz liczne bony do wykorzystania na stacjach BP, w sklepach sieci Kaufland oraz na PizzaPortal.pl. Aby zawalczyć o nagrody wystarczy potwierdzić chęć uczestnictwa w loterii na stronie payback.pl/loteria oraz zebrać lub wykorzystać punkty przy pomocy zarejestrowanej karty PAYBACK, podczas zakupów u partnerów biorących udział w akcji promocyjnej.

Nagroda za lojalność
– W badaniu PAYBACK Opinion Poll zapytaliśmy też Polaków, jakie benefity chcieliby otrzymywać za uczestnictwo w programie lojalnościowym. To dla nas bardzo ważne, ponieważ wiemy, że konsumenci lubią być nagradzani za swoje wybory zakupowe, a nasi partnerzy chcą jak najlepiej dopasowywać swoją ofertę do ich potrzeb. Okazuje się, że najbardziej zależy im na kuponach rabatowych i stałych rabatach – tak odpowiedziało odpowiednio 59% i 54% respondentów. Połowa ankietowanych chciałaby też otrzymywać od firm prezenty z okazji urodzin, imienin czy różnych świąt – mówi Marcin Pilarski, dyrektor zarządzający PAYBACK Polska.