Inwestycje w sektorze magazynowo-logistycznym stanowiły 13 proc. wszystkich inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w pierwszym kwartale 2013 roku – podała firma CBRE, firma doradcza w sektorze nieruchomości.
Ogółem w 1. kwartale 2013 roku zainwestowano w nieruchomości magazynowe w Europie 3,7 miliarda Euro, co stanowi rekord od czasu światowego kryzysu finansowego.
Najbardziej popularnymi rynkami była Wielka Brytania, Niemcy i Francja, gdzie łącznie zainwestowano 2,27 miliardów Euro w nieruchomości magazynowo-logistyczne, co stanowi 60% wszystkich transakcji w tym sektorze w Europie. Warto zauważyć, że wiele transakcji przeprowadzono także w Europie Środkowo-Wschodniej, szczególnie w Polsce i w Rosji, gdzie rynki nadal charakteryzują się bardzo niską podażą.
Obecnie rynek magazynowo-logistyczny w Polsce jest jednym najbardziej atrakcyjnych sektorów dla międzynarodowych inwestorów. Tylko w roku 2012 kupiono łącznie ponad 450,000 m kw powierzchni zlokalizowanych w kompleksach magazynowych. Wartość tych inwestycji stanowiła 20 proc. wszystkich inwestycji w naszym kraju.
“Można wymienić wiele czynników, które wpłynęły na wzrost popularności sektora magazynowo-logistycznego w Polsce, zarówno ze strony dużych najemców powierzchni, jak i inwestorów. Do najważniejszych możemy zaliczyć poprawę infrastruktury drogowej, wzrost popytu i podaży w sektorze powierzchni handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu na rynku sprzedaży w sklepach internetowych. Dodatkowo dobrze wykwalifikowana i stosunkowo tania siła robocza nadal przyciągają inwestycje do Polski. W rezultacie wiele funduszy postrzega inwestycje w sektor magazynowo-logistyczny jak mniej ryzykowne, a jednocześnie bardzo potrzebne do równoważenia i dywersyfikacji swoich portfeli nieruchomości” – powiedział Sean Doyle, dyrektor w dziale rynków kapitałowych CBRE w Polsce.
Nie ma w tym żadnej tajemnicy – rzeczywiście rynek jest bardzo atrakcyjny ze względu na wyceny. Zagraniczny kapitał wchodzi do Polski. Jeśli nieruchomości jartomu, szczególnie magazyny pod Warszawą nie będą przejmowane przez Polaków, to nie sądzę, żeby zagraniczne firmy długo czekały…