Mastercard opublikował wyniki najnowszego badania na temat tego, w jaki sposób płacą polscy turyści. Wynika z niego, że częściej niż z gotówki korzystają oni z kart, które stanowią najpopularniejszy sposób regulowania płatności związanych z urlopem. Podróżujący z Polski kartą opłacają już 45% wszystkich wydatków przed wyjazdem i 48% tych w czasie podróży. Wydatki te najczęściej dotyczą biletów lotniczych i zakwaterowania, związanych z wyjazdem zakupów i jedzenia w lokalnej gastronomii. Ankieta potwierdza też, że polscy turyści coraz więcej podróżują, dlatego Mastercard udostępnia ranking turystycznych „ukrytych skarbów” Europy oraz przypomina najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z kart płatniczych w czasie wakacji.

Jak wynika z ankiet, polscy turyści już niemal połowę wakacyjnych płatności realizują z pomocą karty, która stanowi najpopularniejszy sposób płatności, zdecydowanie wyprzedzając gotówkę. Wynika to z faktu, że płacenie kartą jest bezpieczniejsze i wygodniejsze niż korzystanie z gotówki. Widać to szczególnie w przypadku wyjazdów zagranicznych: karty nie tylko są akceptowane na całym świecie, ale płacenie nimi pozwala też uniknąć wizyt w kantorze.

Przed wyjazdem z kart korzystamy rzadziej niż inni Europejczycy (45% vs. 55% wydatków). Natomiast częściej niż turyści z innych krajów płacimy w ten sposób za zakupy przed urlopem (42% vs. 29%) oraz za ubezpieczenie (31% vs. 24%). Ponadto kartą płacimy najczęściej rezerwując zakwaterowanie (49%) i loty (45%).

Z kolei już w czasie trwania wakacji płacimy kartą chętniej niż inni Europejczycy (48% vs. 45%). W czasie urlopu bezgotówkowo najczęściej płacimy za zakupy (54%), za posiłki w lokalnych restauracjach (53%) oraz za bilety wstępu do atrakcji turystycznych (40%).

Podróżując za granicę, najczęściej decydujemy się na wymianę waluty w kantorze przed wyjazdem (69%). 16% polskich turystów woli jednak płacić kartą w miejscu sprzedaży, zaś 15% wypłaca pieniądze z bankomatów już w miejscu docelowym, dzięki czemu nie muszą odwiedzasz kantorów.

Wśród wakacyjnych destynacji odwiedzanych w ostatnim roku Polacy najczęściej wskazywali na kraje naszych sąsiadów oraz państwa południowej Europy – Hiszpanię i Niemcy (9%), Czechy (8%) oraz Włochy (7%). Statystycznie, polski turysta wyjeżdża średnio 1,5 raza rocznie do Strefy euro i 0,9 raza rocznie do innych krajów. Badanie Mastercard potwierdza też, że najwięcej podróżujemy po Polsce – średnio jest to 6,7 wyjazdów rocznie.

„Coraz więcej osób docenia zalety podróżowania bez gotówki, zarówno w celach turystycznych, jak i służbowych. Dlatego Mastercard oferuje im uniwersalne, międzynarodowe rozwiązania, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo płatności. Polacy podróżują też coraz więcej, dlatego przygotowaliśmy dla nich listę największych, turystycznych ‘ukrytych skarbów’ Europy, która pomoże im w planowaniu wyjazdów w wyjątkowe, a jednocześnie nieoczywiste i dostępne cenowo miejsca” – mówi Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe.