Podczas Finovate w Nowym Jorku, największym wydarzeniu skupionym wokół nowości technologicznych w finansach zaprezentuje się polskie rozwiązanie – Jiffee. Mobilna aplikacja umożliwiająca płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem technologii BLE (Bluetooth Low Energy).

Wykorzystanie w Jiffee powszechnej i bardziej zaawansowanej technologii Bluetooth rozszerza zasięg mobilnych płatności zbliżeniowych na praktycznie każdy dostępny dziś telefon, ale również usprawnia cały proces w kontrze do nadajników NFC. Moduł Bluetooth pozwala na dokonanie transakcji w większej odległości od terminala (5-10 cm), przy czym transmisja danych jest znacznie mniej podatna na zakłócenia – oba czynniki wpływają na przewagę Jiffee nad NFC w kwestii wygody użytkowania. W przeciwieństwie do rozwiązań NFC – transakcje zbliżeniowe mogą być realizowane na każdym terminalu, bezpośrednio w kasie fiskalnej, a także w formie phone to phone – Jiffee mPOS.

Jiffee umożliwia obciążanie różnych środków płatniczych – może być ich kilka: karty debetowe, kredytowe czy samo konto bankowe. To ostatnie jest szczególnie atrakcyjne w kontekście wchodzącej w roku 2018 Europejskiej regulacji PSD2 pozwalającej obciążać bezpośrednio z aplikacji płatniczej konto bankowe klienta. Dla rynku FMCG Jiffee umożliwia drastyczne obniżenie kosztów procesowania transakcji płatniczych. Przed dokonaniem transakcji użytkownik wybiera źródło, z którego ma być dokonana płatność. Jiffee oprócz umożliwiania płatności może również naliczać rabaty i punkty programów lojalnościowych.

Nowa technologia opracowana i opatentowana przez firmę Braintri pozwala na ominięcie ograniczeń regionalnych rozwiązanych z Apple Pay i usprawnia mobilne transakcje zbliżeniowe. Przedstawiona na Finovate aplikacja może zostać wdrożona przez organizacje płatnicze, banki oraz sieci sprzedaży.
„Jiffee uwalnia z jednej strony klienta, a z drugiej strony przedsiębiorcę – współczesne terminale bez problemu obsłużą transakcje wykorzystujące Bluetooth – do pozostałych, jak i samych kas fiskalnych, sklepy będą mogły wykorzystać dedykowaną przystawkę lub przyjmować płatność w formie phone to phone lub phone to tablet (mPOS). Dzięki temu koszty związane z wdrożeniem
i procesowaniem płatności bezgotówkowych będą niższe, a sam proces mobilniejszy. Szczególnie, że rozwiązanie jest gotowe na wejście w życie PSD2, które umożliwi sieciom handlowym wykorzystywanie własnych rozwiązań płatniczych – Jiffee będzie mogło zagościć w ich własnych systemach rozliczających płatności.”- komentuje Wojciech Zatorski, COO Braintri.