W jakim kierunku zmierza logistyka? Najlepiej widać to na przykładzie Pumy, która wspólnie z firmami Magazino, Gigaton i ITG otwiera pierwszy w pełni zautomatyzowany magazyn w niemieckiej miejscowości Schwaig, Za transport towaru w innowacyjnym magazynie odpowiadać będzie nowy, inteligentny robot TORU, stworzony do pracy w tego typu placówkach.

TORU to robot, w którym firmy logistyczne i produkcyjne pokładają wielką nadzieję. Jeśli sprawdzi się w magazynie Pumy, to niebawem może pojawić się w innych przedsiębiorstwach. Inteligenta maszyna wyposażona w czujniki i ramiona, umożliwia przenoszenie wszelkiego rodzaju pudeł i pudełek. Odebrane przedmioty TORU umieszcza na półkach znajdujących się w jego wnętrzu lub od razu przenosi jej do stacji wysyłkowej.

TORU został zbudowany jako robot z percepcją, który potrafi dostrzec i interpretować środowisko pracy oraz podejmować decyzje na podstawie danych z kamer, licznych czujników i sztucznej inteligencji (AI), odpowiadającej m.in. za rozpoznawanie obrazów. Taka konfiguracja ma umożliwić robotowi samodzielne uczenie się, dostosowanie do topologii magazynu i sprawne funkcjonowanie we współdzielonym z ludźmi środowisku pracy. TORU nieustanie przetwarza dane o otoczeniu, co pomaga w dalszym rozwoju współpracy między maszyną a człowiekiem. Już teraz robot, jeśli zbliży się zbyt mocno do człowieka, automatycznie zwalnia lub całkowicie staje w miejscu. System był poddany szczegółowej inspekcji przez niemieckie stowarzyszenie ubezpieczeniowe, specjalizujące się w odpowiedzialności cywilnej pracodawców, by zagwarantować bezpieczeństwo we współdzielonym z TORU miejscu pracy.
Jedną największych zalet TORU jest fakt, że może on wykonywać obowiązki poza standardowymi godzinami pracy, nawet przy wyłączonych światłach w magazynie. Warto również wspomnieć, że wynalazek można oddelegować do pracy w różnych oddziałach bez dodatkowych kosztów wdrożeniowych, ponieważ samemu nauczy się funkcjonować w nowym środowisku pracy.

Inteligentny magazyn Pumy to projekt pilotażowy, mający przetestować możliwości robota, jego stabilność w codziennym użytkowaniu i dojrzałość technologiczną. Placówka pełną parą ruszy dopiero we wrześniu. Obecnie trwają prace nad synchronizacją TORU z systemem komputerowym przeznaczonym do zarządzania magazynem.
— W fabrykach przyszłości aktywność człowieka ograniczona będzie do koniecznego minimum, a większość zadań wykonywanych będzie przez roboty. Nad całą pracą czuwać będą zaawansowane systemy komputerowe obdarzone sztuczną inteligencją. Już w tej chwili magazyny i hale produkcyjne naszpikowane są technologią a proces automatyzacji postępuje. Napędza go synergia Internetu rzeczy, uczenia maszynowego, nowoczesnych systemów ERP i technologii blockchain. Wytwórcy, którzy nie podejdą na poważnie do cyfryzacji i automatyzacji fabryk za swoją opieszałość mogą słono zapłacić, a w niektórych przypadkach nawet zniknąć z rynku — uważa Piotr Rojek z firmy DSR, dostarczającej nowoczesne rozwiązania IT dla produkcji.