Wspólny system płatności mobilnych tworzony na bazie systemu PKO BP może ruszyć w IV kw. i pod koniec roku mieć ponad 1 mln użytkowników. Po jego wdrożeniu, już w 2015 r. rozważone będzie wprowadzenie krajowej karty płatniczej – poinformował PAP Adam Malicki, prezes spółki Polski Standard Płatności.

Standard jest budowany wspólnie przez Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, mBank, ING Bank Śląski, PKO BP oraz Krajową Izbę Rozliczeniową, która zajmie się docelowo pełną obsługą operacyjną systemu płatności mobilnych, a także zapewni infrastrukturę teleinformatyczną.

„W tej chwili system jest instalowany na środowisku testowym w KIR. Realizowane są prace związane z podłączaniem się, testowaniem, odbiorem i certyfikacją. Finalizujemy umowy, które są niezbędne do uruchomienia działalności operacyjnej, a także kończą się przygotowania do złożenia wniosku do NBP o licencję na system. Czekamy także na decyzję UOKiK” – powiedział PAP Malicki.

„Banki będą rozwijały aplikację mobilną o różne funkcje istotne dla nich samych. Sądzimy, że PSP będzie systemem masowym jeszcze w tym roku. Czwarty kwartał jest okresem intensywnych zakupów klientów i właśnie na ten okres się przygotowujemy. Myślę, że pod koniec 2014 roku system będzie miał ponad 1 mln użytkowników” – powiedział Malicki.