Trwa jeden z najgorętszych okresów zakupowych w roku. Szacuje się, że w tym roku polska rodzina na święta Bożego Narodzenia wyda średnio 1121 zł, to o 5% więcej niż przed rokiem – wynika z badania Deloitte „Zakupy Świąteczne 2016″. W tym szczególnym dla handlu czasie kupcy mają swoje święto – Dzień Kupca obchodzony jest 8 grudnia. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu będzie świętować wspólnie z kupcami, ale w… laboratorium – na UEP od 8 grudnia działać będzie specjalny ShopLab.

Otwarcie ShopLab pozwoli naukowcom oraz studentom prowadzić profesjonalne badania w obszarze wewnątrzsklepowych zachowań nabywców.
– ShopLab jest makietą sklepu typu convenience. Umieszczono w nim szereg mebli sklepowych, takich jak: regał na owoce i warzywa, ladę chłodniczą do ekspozycji wędlin i mięs, regał na wyroby piekarnicze, regał na produkty objęte promocją, regały półkowe wysokie i niskie oraz kasę – wymienia dr hab. Barbara Borusiak, prof. nadzw. UEP, kierownik Katedry Handlu i Marketingu.

Badania nad zachowaniami nabywców prowadzone będą w oparciu o zaawansowaną technologicznie aparaturę badawczą. W Laboratorium zainstalowany został system monitorowania ruchu obiektów, który współpracuje z mobilnym eye-trackerem. Laboratorium pozwala również na kontrolowanie elementów tworzących atmosferę. W zależności od celu prowadzonych badań możliwe jest odpowiednie ustawienie poziomu temperatury czy też intensywności oświetlenia.

Laboratorium znajduje się w Gmachu Głownym UEP przy al. Niepodległości (sala 304). ShopLab na UEP powstało dzięki współpracy z Grupą Muszkieterów.