Świetne wyniki portalu internetowego medme.pl należącego do Grupy Pelion. Mamy już 600 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie.
W październiku portal o zdrowiu medme.pl przekroczył liczbę 600 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie. To prawdopodobnie najszybciej rosnący serwis o zdrowiu w Polsce. Rok temu we wrześniu medme.pl odwiedziło zaledwie 161 tys. osób. We wrześniu 2017 roku było już 479 tys. unikalnych użytkowników. To oznacza, że w ciągu 12 miesięcy serwis urósł trzykrotnie. I nadal rośnie. Co miesiąc medme.pl notuje 20 proc. wzrost. Każdego dnia porady o zdrowiu, odżywianiu i psychologii czyta ponad 25 tys. użytkowników. Co stoi za sukcesem serwisu? Przede wszystkim efektywna strategia SEO i misja redakcji, której najważniejszym celem jest edukowanie Czytelników.

– Na początku nie było łatwo. Pokierowanie redakcją serwisu medme.pl powierzono mi ponad rok temu. Pamiętam, jak w czerwcu zaczęłam pracę nad serwisem i razem z zespołem długo zastanawialiśmy się nad strategią dla medme.pl. Portal istniał już na rynku kilka lat, miał dużą ilość treści, ale nie notował zbyt wysokich wyników. Musieliśmy znaleźć sposób, żeby to szybko zmienić. Postawiliśmy na SEO. Wykorzystaliśmy stare treści optymalizując je i wytyczyliśmy strategię zgodnie z którą podążamy od półtora roku – mówi Joanna Barczykowska-Tchorzewska, redaktor naczelna medme&cafesenior.

Szybko okazało się, że strategia SEO dla medme.pl jest trafiona. Już po trzech miesiącach ruch na medme.pl wzrósł o jedną czwartą. Notując kolejne, a co najważniejsze regularne wzrosty. Prawdziwy zastrzyk dało jednak zasilanie medme.pl nowymi artykułami. W każdym miesiącu na medme.pl pojawia się kilkadziesiąt nowych artykułów o zdrowiu, urodzie, odżywianiu, psychologii i seksie. Wiele z nich staje się czytelniczym hitem wpadając do TOP 10 w wyszukiwarce Google.

– O napisanie artykułów o charakterze poradnikowym poprosiliśmy profesjonalnych dziennikarzy, którzy od wielu lat piszą o zdrowiu do znanych tytułów. Zbudowaliśmy zespół redakcyjny, który współpracuje z nami od półtora roku i wciąż się poszerza. Mając dużą konkurencję w postaci serwisów o zdrowiu największych portali internetowych w Polsce postawiliśmy na tematy bardziej szczegółowe tj. opisy badań czy leczenia zapalenia gardła dzieci lub kobiet w ciąży, zamiast opisu leczenia grypy czy przeziębienia. Dla redakcji przygotowaliśmy 10 przykazań SEO, zgodnie z którymi pisane są wszystkie artykuły. Do każdego artykułu przygotowujemy najpierw tzw. content graph, który zawiera najważniejsze frazy kluczowe. Frazy muszą znaleźć się potem w artykule, co wpływa na jego pozycjonowanie. Te wszystkie elementy złożyły się na nasz sukces – wyjaśnia Joanna Barczykowska-Tchorzewska.

Wraz z rosnącym ruchem Medme.pl zaczęło zmieniać się na zewnątrz i wewnątrz.
– W lipcu tego roku zakończyły się prace nad obszernym projektem pod roboczą nazwą „Kopciuszek”. Nazwa nie jest przypadkowa. Przez ostatnie pół roku Medme.pl zmieniło cały layout i strukturę serwisu. Za jego nowy UX i UI odpowiada agencja MOSQI.TO. Zmieniliśmy serwis nie tylko od strony graficznej, przede wszystkim wprowadziliśmy udogodnienia dla użytkowników oraz skupiliśmy się na zatrzymaniu czytelników wewnątrz serwisu. Wprowadzenie powiązanych sekcji, podobnych tematów oraz tagów przełożyło się na dłuższy czas spędzony na stronie. Równie ważna była dla nas intuicyjna nawigacja wewnątrz serwisu – komentuje Tomek Soluch, Head of UX w MOSQI.TO.

Efektem „Kopciuszka” był wzrost liczy odsłon na użytkownika aż o 40 proc. Dzięki temu w październiku został pobity kolejny rekord – miliona odsłon w miesiącu.

Razem z nowym designem została wprowadzona też nowa, bardziej rozbudowana struktura. W nowym medme.pl, wśród sześciu tysięcy artykułów, bez problemu można znaleźć dział poświęcony chorobom gardła, jelit czy wątroby, a także opisy ponad 600 chorób, czy bazę ponad 5 tys. leków. Redakcja medme.pl stworzyła trzy duże serwisy tematyczne: o zdrowiu mózgu, dietach leczniczych i internetową szkołę rodzenia.
– Najbardziej cieszymy się z tego, że za tym sukcesem stoi organiczna praca. Ponad 80 proc. unikalnych użytkowników trafia na medme.pl z wyszukiwarki Google, czyli „za darmo”. Teraz pracujemy nad tym, żeby coraz większa liczba tych użytkowników na medme.pl wracała – mówi Joanna Barczykowska-Tchorzewska.