Liczba przesyłek nadanych w okresie przedświątecznym może w tym roku pobić dotychczasowe rekordy – szacuje Poczta Polska i radzi, aby prezenty zamawiać przez Internet przed 10 grudnia.

Poczta Polska, która w ubiegłym roku w szczytowym momencie okresu przedświątecznego obsługiwała nawet pół miliona paczek dziennie, ocenia, że w tym roku może być ich jeszcze więcej. Wskazują na to m.in. dane z końca listopada. Przez sortownie przewija się obecnie już ok. 400 tys. paczek dziennie.

„Coraz więcej Polaków decyduje się na dokonywanie zakupów przez Internet. Święta pod tym względem są okresem szczególnym. Kupujemy i wysyłamy więcej.” – zapewnia PAP Zbigniew Baranowski z Poczty Polskiej.

Już wiele tygodni temu w sortowniach oraz przy rozwożeniu paczek zatrudniono dodatkowych pracowników, podjęto też decyzję, że w grudniu paczki doręczane będą również w soboty.

Planującym zamówić prezenty przez Internet Baranowski radzi, aby w tym roku zrobili to przed 10 grudnia. „Najpopularniejsze sklepy internetowe w okresie przedświątecznym przeżywają hossę zakupową i do operatorów logistycznych trafia dwukrotnie więcej przesyłek niż w tzw. niskim sezonie. Myśląc o świątecznych zakupach z wyprzedzeniem, zwiększamy szansę, że Mikołaj zdąży je przywieźć przed pierwszą wigilijną gwiazdką” – zaznacza.

Dodaje przy tym, że praktycznie w całej Europie sytuacja przed świętami wygląda podobnie. Brytyjski Royal Mail na specjalnej stronie internetowej informuje klientów o rekomendowanym terminie nadania różnych rodzajów przesyłek. Francuska La Poste co roku ostrzega przed wzmożonym ruchem i podaje przewidywany czas dostarczania listów i paczek.