Święta zbliżają się wielkimi krokami, a to oznacza, że zakupowe szaleństwo trwa w najlepsze. Jak wynika z badania Świąteczny Portfel Polaków 2023, zrealizowanego na zlecenie ZBP, na prezenty dla najbliższych przeznaczymy średnio aż o 13 procent więcej niż w zeszłym roku. Jak sprawić, aby były to dobrze wydane pieniądze? Przyglądamy się propozycjom, które są nie tylko elegancką formą podarunku, lecz także cenną inwestycją w przyszłość i okazją do zapoznania się ze światem odpowiedzialnego zarządzania oszczędnościami.

565 zł to przeciętna kwota, którą przeznaczymy na świąteczne podarunki – donosi badanie Świąteczny Portfel Polaków 2023. Warto więc przemyśleć nasze pomysły, aby wydana kwota – w postaci podarunku – nie wylądowała na dnie szafy lub szybko nie straciła na wartości, przynosząc jedynie chwilową radość. Mając na uwadze szalejącą inflację i fakt, że z roku na rok staramy się coraz lepiej lokować swoje pieniądze i przykładać większą wagę do oszczędności, warto zastanowić się jak najlepiej zainwestować prezentowy budżet.

Jednym z popularnych pomysłów na prezent jest przysłowiowa „koperta”, czyli gotówka podarowana pod choinkę. To rozwiązanie dla tych, którzy nie mają praktycznego pomysłu na upominek dla najbliższych, pozwalające jednocześnie na własną inwestycję otrzymanego kapitału. Warto jednak pamiętać, że pieniądze szybko tracą na wartości, a ich mądre lokowanie wymaga wiedzy i doświadczenia. Ten wybór nie zagwarantuje także elementu zaskoczenia i wyjątkowości.

Złoto to idealny wybór nie tylko dla doświadczonych inwestorów, zaznajomionych z rynkiem inwestycji. Dla tych, którzy jeszcze nie zagłębili się w tajniki mądrego i bezpiecznego tworzenia oszczędności, prezent w postaci złota inwestycyjnego może być idealną okazją do otworzenia się na wiedzę z rynku finansowego. To elegancka alternatywa dla koperty z gotówką i o wiele lepsze rozwiązanie niż klasyczny podarunek, który, mimo chęci, nie zawsze bywa trafiony. To także inwestycja w przyszłość, która procentuje.

– Złoto jest cenionym surowcem na rynkach finansowych, co sprawia, że posiadanie go jest formą bezpiecznej inwestycji. W czasach niepewności gospodarczej, złoto jest uznawane za stabilny element portfela inwestycyjnego. Historia pokazuje, że utrzymuje swoją wartość na przestrzeni lat – to surowiec, który przetrwał liczne kryzysy gospodarcze, wojny i inne niestabilne okoliczności. Ku naszej radości, staje się także coraz popularniejszym wyborem w kontekście prezentów, które w takim wydaniu, są przede wszystkim roztropnie ulokowanym budżetem – zaznacza Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Nierzadko metale szlachetne kojarzone są z dużym wydatkiem. Nic bardziej mylnego. Obecnie dostępne są w różnorodnych formach. Najpopularniejszy wybór na prezent to sztabki o wadze od 1 do 5 gram lub kolekcjonerskie monety, które wyróżniają się różnorodnością, szczegółami i symboliką. By ułatwić świąteczne dylematy zespół firmy Tavex, wiodącego dealera metali szlachetnych, przygotował dla swoich klientów wyjątkowy „prezentownik”. Na zlotonaprezent.com swoje miejsce znalazły różnorodne propozycje inwestycyjne. To nie tylko złoto, którego ceny zaczynają się już od około 300 złotych, lecz również przystępne cenowo, srebro w eleganckim wydaniu. Dzięki bogactwu form, dostępnych na rynku, każdy jest w stanie znaleźć propozycję dla siebie i swoich bliskich. Wybierając metale szlachetne na prezent, dajemy coś więcej niż tylko fizyczny przedmiot – gwarantujemy inwestycję w przyszłość i przekazujemy zaproszenie do świata finansowej odpowiedzialności.