Każda firma wystawiająca faktury VAT od 1 stycznia 2014 roku musi uwzględnić nowe, rewolucyjne regulacje w ustawie o podatku VAT, m.in. te odnoszące się do terminów wystawiania faktur, czy nowego momentu powstania obowiązku podatkowego

Na te zmiany w przepisach w pełni gotowe są wszystkie dostępne na rynku programy Comarch ERP. To także ponad 85 tys. dotychczasowych użytkowników, którzy – po aktualizacji swojego oprogramowania – płynnie przejdą na nowy sposób wystawiania faktur VAT.

Comarch ERP XL, Comarch ERP Altum, Comarch ERP Optima, Comarch ERP iFaktury24 oraz Comarch ERP Klasyka to systemy wspierające zarządzanie w każdym z obszarów działalności firmy. Rozwiązania produkowane przez krakowską firmę Comarch są w pełni dostosowane do przepisów, które weszły w życie od tego roku.

Jedną z najważniejszych nowości, o której musi pamiętać każdy wystawiający faktury VAT, jest zmiana, wedle której od 1 stycznia 2014 roku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Istotny jest zatem moment przekazania przez właściciela na rzecz nabywcy prawa do rozporządzania towarem, a nie data wystawienia faktury.

W związku z tym Comarch dostosował moduły księgowe oferowanych programów do zmieniających się przepisów VAT w zakresie zmiany momentu powstania obowiązku podatkowego czy momentu prawa do odliczenia podatku. Zmiany te wpływają na kwalifikowanie dokumentów do deklaracji VAT-7 oraz VAT-UE, przeliczanie na złotówki dokumentów wystawionych w walutach obcych, sposób prezentowania danych w rejestrze VAT oraz wydruki rejestrów VAT.