Dzięki połączeniu sztuki i najnowszych technologii uruchomiono pierwszą w Polsce Symulakrę. Jest to forma rzeźby cyfrowej, którą w czasie rzeczywistym tworzą zmieniające się miasto i jego mieszkańcy. Dzieło jest eksponowane na ekranie LED w Placu Unii codziennie o pełnych godzinach: 19.00, 20.00 i 21.00 przez 5 minut. To innowacyjne przedsięwzięcie, gdzie każdy może uczestniczyć w tworzeniu wirtualnej sztuki.

– Projekt jest nowoczesnym narzędziem ekspresji w przestrzeni publicznej. W przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników, rzeźba ulega ciągłym zmianom, dostosowując się do życia miasta. Co więcej, Symulakra angażuje mieszkańców do bezpośredniej interakcji i współtworzenia przyjaznej przestrzeni. Każdy, kto znajdzie się w pobliży Placu Unii ma realny wpływ na to, jak wygląda fasada Centrum Handlowego – informuje Agata Ryś – Zawistowska, dyrektor Plac Unii City Shopping.

Dzięki połączeniu sztuki, computer vision i kurtyny LED zainstalowanej na fasadzie Centrum Handlowego Plac Unii, powstał unikatowy projekt, gdzie mieszkańcy mogą uczestniczyć w tworzeniu wirtualnej rzeźby. Na jej kształt ma wpływ ruch samochodowy na ul. Puławskiej oraz intensywność wykorzystania internetu mobilnego w okolicy ekranu.

Na kształt rzeźby można oddziaływać także bezpośrednio za pomocą mobilnej strony internetowej: symulakra.com.

Ten artystyczno-technologiczny projekt powstał na zlecenie firmy Screen Network a artystyczną formę nadała mu grupa artystyczna panGenerator.