Zmiana systemu operacyjnego w komputerze to spore wyzwanie – niezależnie od tego, czy zamierzamy dokonać „czystej” instalacji, czy zaktualizować którąś z wcześniejszych wersji Windows (np. XP, Vista czy Win7). Pośpiech, bez przemyślenia i zaplanowania całej operacji,  w tym wypadku może prowadzić do katastrofy.

Oto lista rzeczy, które, według ekspertów firmy Western Digital, należy zrobić przed rozpoczęciem aktualizacji lub instalowania systemu od podstaw:

1. Przed migracją zapoznaj się z nowym interfejsem Windows 8  i zastanów się czy będzie Ci odpowiadał http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-8/meet. Nie każdemu może odpowiadać kafelkowy interfejs Metro UI oraz brak  menu start.

2. Upewnij się, że komputer spełnia minimalne wymagania sprzętowe http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows-8/system-requirements. Jeśli Twoja maszyna nie jest w stanie sprostać wymaganiom nowego systemu, instalacja może się nie udać lub nie być w pełni funkcjonalny. Sprawdź też czy są dostępne sterowniki do Windows 8 dla wszystkich komponentów i urządzeń peryferyjnych (m.in. dysk, karta graficzna, monitor, kamerka, mysz, klawiatura, modem,…).

3. Jeśli korzystasz z Windows 7 możesz dokonać prostej aktualizacji do Windows 8 –  powinieneś zachować wszystkie dane, ustawiania i zainstalowane aplikacje. Aktualizując system z Windows Vista możesz liczyć na przeniesienie ustawień i danych, ale nie bazy zainstalowanych programów. Dokonując typowej aktualizacji z Windows XP zachowasz wyłącznie podstawowe ustawienia (warto więc w tym miejscu rozważyć wykonanie tzw. „czystej” instalacji Windows  – z formatowaniem dysku włącznie). Nieważne z jakiego systemu migrujesz , na wszelki wypadek zrób na dysku zewnętrznym kopię zapasową wszystkich swoich danych (oprócz dokumentów, zdjęć, filmów, nie zapomnij  o plikach na pulpicie, hasłach, danych z komunikatorów, ulubionych stronach z przeglądarek, poczcie elektronicznej)