Wraz ze zbliżającym się świętami Bożego Narodzenia Vinted zachęca, by w tym roku sięgnąć również po rzeczy z drugiej ręki. Nie tylko na elegancki strój, w którym zasiądziemy przy wigilijnym stole czy spędzimy Sylwestra, ale także na prezenty dla najbliższych. Z tej okazji Vinted przygotowało pełen wskazówek i inspiracji przewodnik po prezentach z drugiej ręki. Zobacz jak łatwo i przyjemnie można skompletować nietuzinkowe prezenty, a w ramach opakowania wykorzystać materiały, które mamy w domowym zaciszu.

Kupowanie i sprzedawanie ubrań z drugiej ręki w ostatnich latach stało się niezwykle popularne – w Polsce na platformie Vinted jest zarejestrowanych ponad 5 milionów użytkowników. Pokazuje to, że moda z drugiej ręki może być doskonałym wyborem dla każdego. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że kupowanie używanych przedmiotów jest przyjazne dla portfela, a różnorodność dostępnych stylów sprawia, że jest to bardzo sprytny sposób robienia zakupów w ramach bardziej odpowiedzialnej konsumpcji.

Z drugiej ręki nie oznacza drugiego wyboru

Dlaczego warto rozważyć kupowanie prezentów z drugiej ręki? Niedawne badanie zlecone przez Vinted w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Holandii wykazało, że ponad połowa (56%) respondentów w tym sezonie świątecznym zamierza kupić w prezencie i chciałaby być obdarowana zarówno nowymi rzeczami, jak i tymi z drugiej ręki.

Niestety, nadal pokutuje przekonanie, że obdarowywanie kogoś przedmiotami z drugiej ręki z jakichś przyczyn nie jest do końca mile widziane. Dlaczego nie przeszkadza nam kupowanie rzeczy z drugiej ręki na własny użytek, a komuś wahamy się je podarować? Używany nie oznacza drugiego i gorszego sortu, warto pamiętać, że dotyczy to również prezentów. Istnieje wiele upominków, unikatowych i cennych bibelotów z pięknymi historiami, które tylko czekają na nowego właściciela. Wybór przedmiotu, który był wcześniej przez kogoś innego używany nie umniejsza obdarowywanym. Co więcej, jeśli zostanie odpowiednio zapakowany, może mieć znacznie większe znaczenie. Można kupić unikatowe okulary przeciwsłoneczne w stylu vintage np. dla siostry – taki prezent pokazuje, że poświęciliśmy zarówno czas, jak i uwagę, by wyszukać coś skrojonego na miarę, co na pewno jej się spodoba i sprawi ogromną radość.

Przewodnik po prezentach

Według ankietowanych, książki są najchętniej kupowanymi prezentami z drugiej ręki, na kolejnych miejscach uplasowały się zabawki, odzież, elementy dekoracyjne wnętrz oraz biżuteria. Vinted oferuje mnóstwo unikatowych dekoracji do domu, ciekawych pozycji książkowych, zabawek, butów, akcesoriów i odzieży w najróżniejszych kształtach, rozmiarach i stylach. Warto rozważyć zakup torby w stylu vintage czy unikatowych akcesoriów. Vinted.pl na międzynarodowej platformie posiada w sprzedaży ponad 130 tys. używanych zegarków i 250 tys. szalików w kategorii akcesoriów męskich i damskich, a także mnóstwo biżuterii i innych akcesoriów, podkreślających styl i szyk.

Można wybrać prezent z drugiej ręki dla każdego: przyjaciół i rodziny, ukochanej osoby, dzieci czy znajomych. Nawet w przypadku Mikołajek używane przedmioty to świetny sposób na znalezienie tańszej, mieszczącej się w zwykle symbolicznym budżecie, lecz nadal atrakcyjnej wizualnie alternatywy. Podarowanie przedmiotu z drugiej ręki to nie tylko świetna opcja na znalezienie wyjątkowego prezentu z niebanalną historią w tle, ale także sposób, by dzielić się naszymi wartościami z bliskimi i zachęcać ich do tego samego.

Pakowanie prezentów

Czy wiesz, że w okresie świątecznym w brytyjskich gospodarstwach domowych zużywa się do 300 000 ton tektury? Wystarczyłoby to na owinięcie Big Bena prawie 260 000 razy – wynika z badań przeprowadzonych przez WRAP

Warto sięgnąć po klasyczny papier do pakowania prezentów i szukać alternatywnych pomysłów na nietuzinkowe opakowanie, z którego będzie można ponownie skorzystać lub poddać je recyklingowi. Platforma Vinted zebrała kilka prostych i jednocześnie zrównoważonych sposobów na pakowanie prezentów:

• Wykorzystaj to, co już masz w domu: zamiast wychodzić po papier do pakowania, kartki i kokardki, zacznij od uporządkowania tego, co już masz. Będziesz zaskoczony tym, co znaleźć w domowym zaciszu. A co ze starą gazetą, która leży zbyt długo? Ten fajny magazyn, z którym nie wiesz, co zrobić? Albo ten lniany sznurek, który kupiłaś do dekoracji w domu? Wszystkie materiały mogą być użyte do przygotowania nietuzinkowego i spersonalizowanego opakowania.

• To więcej niż papier: resztki tkaniny, ściereczki kuchenne i jedwabne szale mogą być używane jako alternatywa dla tradycyjnego papieru. Po prostu zwiąż je sznurkiem (nie potrzebujesz plastikowej taśmy). Dodatkowo obdarowany może zachować materiał jako bonusowy prezent lub ponownie go wykorzystać!

• Puść wodze fantazji: prezent zaczyna się od opakowania, ponieważ to właśnie ono rzuca się w oczy jako pierwsze! Standardowy papier wcale nie musi być najładniejszą opcją pod względem estetycznym. Możesz stworzyć swój własny, autorski kolaż z różnego rodzaju czasopism, gazet, a nawet materiałów pochodzących z recyklingu, które nadadzą prezentowi niepowtarzalny charakter.