Generowanie leadów w internecie sprowadza się do pozyskiwania danych o użytkownikach, którzy w danym momencie interesują się promowanym produktem lub usługą reklamodawcy. Jest to bardzo istotny etap w procesie pozyskiwania klientów, ponieważ od jakości wygenerowanych leadów (zainteresowanych użytkowników) zależy finalna konwersja na sprzedaż produktu reklamodawcy. Na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie marketingowe, które pozwala generować i profilować leady na zamówienie, lecz z wykorzystaniem inhouse Contact Center.

Na czym polega profilowanie leadów? Najprościej rzecz ujmując, na pytaniu użytkowników w celu pozyskania dodatkowych informacji, które pozwolą zawęzić grupę docelową użytkowników (profil leadów), na której najbardziej zależy reklamodawcy. Istnieją sposoby bardziej wyrafinowane (korejestracje) i mniej wyszukane (ankiety) lub ich połączenie w trakcie rejestracji. Łączy je jednak to, iż opierają się na motywowanym ruchu w internecie, dzięki możliwości wygrania nagrody w konkursie lub loterii. – Jak wynika z analizy statystyk konwersji, motyw pozostawienia danych przez użytkowników ma znaczenie dla jakości profilowania leadów. Wielu reklamodawców o tym nie wie, ponieważ użytkownik często bezwiednie udziela odpowiedzi lub wybiera produkt, aby móc dokończyć rejestrację i przejść dalej. Celem rejestracji użytkownika w konkursie lub loterii jest zawsze wygranie nagrody, a nie udzielanie odpowiedzi na pytania reklamodawców przy okazji rejestracji. Problemem jest kontekstowość i brak weryfikacji zainteresowania, a nie sposób zadawania pytań i wizualizacja z logo reklamodawcy – mówi Marcin Kostecki, prezes agencji ClickQuickNow.

Korejestracje i ankiety mają sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy po rejestracji użytkownik otrzymuje e-maila z prośbą o potwierdzenie zainteresowania wybranym produktem. Jeżeli użytkownik wybrał 10 produktów podczas rejestracji w konkursie lub loterii, powinien otrzymać 10 e-maili i potwierdzić swój wybór kolejnym kliknięciem. To kliknięcie przenosi go do formularza reklamodawcy, dzięki któremu zapisze się on świadomie na newsletter lub w którym poda pozostałe dane. Zrozumiałe jest, że wydłuża to cały proces generowania i profilowania leadów i podwyższa koszty. Jednak brak mechanizmu potwierdzenia zainteresowania produktem po rejestracji tłumaczy słabą jakość profilowania leadów.

Nowe rozwiązanie marketingowe w profilowaniu leadów w postaci inhouse Contact Center eliminuje całkowicie przypadkowość rejestracji użytkownika, ponieważ w trakcie rozmowy telefonicznej użytkownik w świadomy i dobrowolny sposób pozostawia swoje dane konkretnemu reklamodawcy i potwierdza ten fakt. W zależności od sposobu rozpoczęcia dialogu z użytkownikiem inhouse Contact Center może obsługiwać kampanię reklamodawcy w ruchu przychodzącym (inbound) oraz w ruchu wychodzącym (outbound).

Usługa inboundu polega na tym, że użytkownik otrzymuje krótką, 160-znakową wiadomość reklamową drogą SMS-ową wraz z numerem telefonu do jego inhouse Contact Center. Zainteresowani użytkownicy oddzwaniają i podczas rozmowy telefonicznej agenci Contact Center przedstawiają treść wiadomości reklamodawcy. W przypadku chęci poznania szczegółów, użytkownik ma wtedy możliwość pozostawienia swoich danych. Usługa outboundu polega z kolei na tym, że agenci Contact Center dzwonią do użytkowników bazy dostawcy leadów i przedstawiają treść wiadomości reklamodawcy.

– Zarówno w inboundzie jak i w outboundzie podczas rejestrowanej rozmowy telefonicznej agenci naszego inhouse Contact Center mają możliwość zadania kilku pytań, które pozwolą na pozyskanie tylko takich użytkowników, którzy spełniają kryteria profilu reklamodawcy. Dzięki usłudze inboundu i outboundu profilowanie leadów odbywa się nie tylko na żywo, ale i na zamówienie – dodaje Marcin Kostecki.

W związku z tym, że inbound realizowany jest w wyniku kampanii SMS-owej (użytkownicy oddzwaniają od razu po otrzymaniu SMS-a) możliwe jest pozyskanie kilku tysięcy sprofilowanych leadów miesięcznie. W przypadku outboundu to liczba dzwoniących agentów decyduje o liczbie pozyskanych leadów, ponieważ nie do wszystkich użytkowników uda się dodzwonić i przedstawić treść wiadomości reklamodawcy. Obie usługi umożliwiają jednak dostarczenie leadów o jakości nieporównywalnej do standardowych rozwiązań internetowych.

– Reklamodawca, który otrzymuje leady pozyskane przez nasze inhouse Contact Center rozmawia później z użytkownikiem, który jest autentycznie zainteresowany jego produktem i czeka na jego kontakt, ponieważ chwilę wcześniej wyraził na to dobrowolnie i świadomie zgodę. Rozliczanie kampanii realizowanych w inboundzie i outboundzie w modelu efektywnościowym (CPL) pokazuje, że przyszłość w jakościowym generowaniu i profilowaniu leadów należy do inhouse Contact Center– argumentuje Marcin Kostecki.