Nowe badania przeprowadzone przez Regus- globalnego dostawcę przestrzeni do pracy – sugerują, że coraz więcej rodziców będzie oczekiwać od pracodawców możliwości pracy elastycznej.

Badanie1 wykazało, że 85% pracujących rodziców zrezygnowałoby z innych świadczeń pozapłacowych na rzecz pracy elastycznej, a według 81% ankietowanych największą zaletą takiej formy pracy jest lepsza równowaga między życiem zawodowym i prywatnym.

Główną zaletą korzystania z elastycznych przestrzeni do pracy, zwanych czasami coworkingiem, jest ich dostępność. Dzięki dużej selekcji sieci biur, rodzic może pracować bliżej domu, redukując tym samym czas dojazdu do pracy. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę Regus wśród pracujących rodziców, najwięcej ankietowanych (71%) wolałoby spędzić czas, który traci na dojazdy, z rodziną, a 38% chciałoby poświęcić go dla siebie, np. uprawiając ulubiony sport lub spotkać się z przyjaciółmi.

Pracodawców powinien zainteresować fakt, że elastyczne opcje pracy stają się priorytetem dla pracujących rodziców. 96% z nich twierdzi, że zatrudniłoby się u pracodawcy, który w ramach pakietu świadczeń pozapłacowych umożliwia pracę elastyczną, a 74% utrzymuje, że jest gotowych podjąć inną pracę, jeśli można ją wykonywać w wielu różnych miejscach.

Jak mówi Rafał Gabteni- Regus Area Director na Polskę: „Obecne tempo pracy może utrudniać zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Pracujący rodzice mają zatem szczególnie trudne zadanie. Rozwiązaniem może być korzystanie z elastycznej przestrzeni do pracy, co pozwala skrócić czas dojazdu i dopasować grafik do swoich potrzeb. Liczba rodziców zainteresowanych korzyściami związanymi z pracą elastyczną stale wzrasta, więc pracodawcy powinni spodziewać się, że coraz więcej pracujących rodziców będzie oczekiwać takiej możliwości”.

Wydawałoby się zatem, że praca z domu jest marzeniem większości rodziców. Jak zauważa jedna z klientek Regusa, której pracodawca pozwala na całotygodniową pracę z domu, model ten ma swoje plusy i minusy.
„Praca z domu to dla mnie niezaprzeczalna oszczędność czasu. W przeszłości na dojazdy do pracy poświęcałam co najmniej kilkadziesiąt minut. Praca taka ma jednak swoje minusy, które szczególnie mogą doskwierać osobom lubiącym pracę w zespole. Ja uwielbiam konfrontować swoje pomysły z innymi jak i cenię sobie po prostu biurowe pogaduszki przy kawie. W moim przypadku, idealnym rozwiązaniem okazała się doraźne wizyty w elastycznych biurach. W pracy cenię sobie najbardziej komfortowe warunki pracy, dostępność do potrzebnych mi przedmiotów użytkowania i miłą atmosferę. Tu to znalazłam.”

Jak wykorzystać potencjał elastycznych opcji pracy?

Przejście na pracę elastyczną może znacząco wpłynąć na jakość życia rodziców — firma Regus podpowiada, jak to zrobić:

• Negocjuj z pracodawcą: przekonanie pracodawcy, aby umożliwił Ci pracę elastyczną nie musi być trudne, nawet jeśli taka opcja nie jest jeszcze dostępna w Twojej firmie. Sprawdź, czy możesz wymienić świadczenie, z którego nie korzystasz, na pracę elastyczną. Możesz też zaproponować nowy grafik. Pracujący rodzice zgłosili na przykład, że chętnie zrezygnują z przerwy obiadowej (85%) lub innych świadczeń, takich jak karta na siłownię (85%), na rzecz pracy elastycznej.

• Myśl kreatywnie o swoim miejscu pracy: dojazd do pracy niekoniecznie musi oznaczać podróż z domu do biura. Powstaje coraz więcej elastycznych i współdzielonych przestrzeni do pracy, więc możesz być bliżej szkoły, przedszkola albo klienta, a nie w głównym biurze firmy.

• Wyeliminuj nieefektywną obecność: współdzielona przestrzeń do pracy stanowi element zupełnie nowego podejścia, które dzięki rozwojowi technologii pozwala pracownikom odkryć zalety elastyczności. Praca w godzinach 9–17 często nie pasuje do planu dnia dziecka. Aby w pełni wykorzystać potencjał pracy elastycznej, sprawdź, czy możesz dostosować godziny pracy tak, by później zaczynać i później kończyć lub wcześniej zaczynać i wcześniej kończyć. Możesz też zrezygnować ze sztywnego grafiku i skupić się na osiąganiu wyników.

• Uelastycznij pracę elastyczną: nie możesz przejść na pracę elastyczną w pełnym wymiarze godzin? Sprawdź, czy ta opcja jest dostępna w nagłych wypadkach, np. gdy nie ma kto zaopiekować się Twoim dzieckiem lub gdy masz napięty grafik. Jeśli nie musisz, nie korzystaj z elastycznej przestrzeni do pracy codziennie. Warto jednak wiedzieć, że masz taką możliwość.

Z badań wynika, że coraz więcej pracodawców udostępnia swoim pracownikom opcję zdalnej pracy. Dzięki temu ich pracownicy są lepszymi pracownikami i zadowolonymi rodzicami.