Od początku pandemii wszystkie kategorie sklepów na platformie Shoper notują wzrosty sprzedaży. Jednak w maju zainteresowanie kupujących przesunęło się z drogerii i księgarni online na sklepy z kategorii Sport i Podróże oraz Upominki i Akcesoria. W tych ostatnich kupowaliśmy ponad dwukrotnie częściej niż rok temu.

Mimo stopniowego odmrażania gospodarki i otwierania centrów handlowych nasze zwyczaje zakupowe nie wracają do stanu sprzed pandemii. Dużo chętniej kupujemy online niż jeszcze rok temu, czego dowodzą dane zebrane z ponad 14 tys. sklepów internetowych na platformie Shoper.

Od marca wciąż największy wzrost zainteresowania notują sklepy z kategorii Delikatesy, czyli głównie z asortymentem spożywczym. W maju liczba transakcji zwiększyła się w nich o 300 proc. w porównaniu z majem 2019.

W porównaniu z pierwszymi tygodniami pandemii zauważalnie mniejsze w sklepach Shoper są wzrosty sprzedaży komputerów, zabawek, książek czy kosmetyków. Zwiększa się zaś zainteresowanie ofertą sklepów, które wcześniej cieszyły się dość umiarkowanymi wzrostami. Do takich należą sklepy z kategorii Dom i Ogród (wzrost liczby transakcji w maju 151 proc. rok do roku) jak również Upominki i Akcesoria (wzrost o 129 proc.) Sport i Podróże (wzrost o 91 proc.) oraz Ubrania (wzrost o 67 proc).

Majowe statystyki popularności produktów w sklepach z kategorii Upominki i Akcesoria pokazują, że najczęściej w szczycie zestawienia pojawia się biżuteria. Z kolei w kategorii Sport i Podróże dominowały akcesoria rowerowe, sprzęt turystyczny i outdoorowy oraz przybory wędkarskie. Pokazuje to, że typowy dla okresu wiosennego wzrost zainteresowania sprzętem dla aktywnych został w wzmocniony przez efekt pandemii, gdy spędzanie czasu w naturze okazuje się najlepszą alternatywą dla przebywania w domu.

– Wyniki sprzedaży z kilkunastu tysięcy e-sklepów dowodzą, że jako konsumenci wciąż staramy się unikać spędzania czasu na dużych zakupach w supermarketach i galeriach handlowych. Ogromne i utrzymujące się wzrosty sprzedaży artykułów spożywczych wskazują wręcz, że dla wielu może to być trwała zmiana nawyków. Jednocześnie wygląda na to, że nie zamierzamy już dłużej spędzać czasu wyłącznie w czterech ścianach. Ruszyła sprzedaż odzieży i biżuterii, czyli “wyjściowych akcesoriów”, a częstsze zakupy sprzętu sportowego i podróżniczego dowodzą, że myślimy o wakacjach. Statystyki z e-sklepów mogą być wartościowym wskaźnikiem ogólnych nastrojów – zauważa Oliwia Tomalik, Marketing Manager Shoper.

Ogólnie w maju całkowita w sprzedaż w sklepach Shopera zamknęła się z ponad 2-krotnie wyższym wynikiem niż w maju 2019.