Polacy coraz chętniej kupują przez Internet. Wg raportu przygotowanego przez ekspertów PwC i Strategy & rynek e-commerce będzie rozwijał się w tempie 10% rocznie i w roku 2027 osiągnie wartość 187 mld zł. Szybki rozwój e-commerce jest siłą napędową dla wielu branż. Rozkwit przeżywają m.in. firmy produkujące opakowania, taśmy, wypełniacze, czyli coś bez czego żadna przesyłka nie może zostać nadana. Co zadecyduje o sukcesie tych firm i jakie trendy będą najważniejsze w nadchodzącym roku?

Popularność zakupów w sieci ma wiele źródeł. Jest taniej – to bez wątpienia najważniejsze z nich, bowiem wg wszelkich badań to właśnie niska cena ma największy wpływ na decyzję zakupową. Jest szybko – większość paczek w Polsce dostarczana jest do odbiorcy w przeciągu maksymalnie dwóch dni roboczych. Jest bezpiecznie – coraz większa i bardziej skuteczna weryfikacja rzetelności sprzedawców w połączeniu z rozwojem płatności elektronicznych sprawia, że coraz mniej osób obawia się tego typu transakcji. Nieograniczony wybór przez całą dobę – zakupy w sklepach internetowych można robić skądkolwiek, o dowolnej porze dnia i nocy, a dzięki bezprecedensowemu rozwojowi usług kurierskich z łatwością możemy kupować także w sklepach zlokalizowanych poza Polską.

Powodów, dla których tak chętnie kupujemy przez Internet, jest znacznie więcej. Wspomniany już rozwój branży KEP (usługi kurierskie, ekspresowe i pocztowe) spowodował, że praktycznie zatarła się różnica w dostępie do sklepów. Stale rosnąca liczba punktów, gdzie można odebrać przesyłkę rośnie w zawrotnym tempie. Samych paczkomatów InPostu jest obecnie blisko 20 tys. Do tego dochodzą punkty Orlenu, w sklepach sieci Żabka, automatach Allegro oraz oczywiście na poczcie. To sprawia, że zakupy stały się łatwiejsze niż kiedykolwiek, niezależnie od tego, czy mieszkamy w dużym mieście, czy w niewielkiej miejscowości.

Bodźcem do rozwoju popularności zakupów w sklepach internetowych niespodziewane stała się epidemia COVID-19, podczas której wzrost dynamiki sprzedaży sięgały kilkudziesięciu procent. Po jej zakończeniu zjawiskiem stymulującym dalszy rozwój e-commerce okazała się inflacja, ponieważ klienci zaczęli szukać oszczędności. Rok 2024 bez wątpienia będzie kolejnym, w którym e-commerce urośnie, a to oznacza, że firmy związane z tą branżą także będą przeżywać rozkwit. Aby jednak być konkurencyjnym należy uważnie obserwować zmieniające się trendy i zachowania zakupowe po stronie klienta końcowego.

Po pierwsze ekologia
Niezaprzeczalnie najważniejszym trendem w branży producentów opakowań jest dbałość o środowisko. Klienci sklepów internetowych przywiązują dużą wagę do ekologii. Dzieje się tak

przede wszystkim dlatego, że aż 60% wszystkich wydatków e-commerce realizują ludzie młodzi w wieku 25-44 lat. Zachowania proekologiczne nie są przejściową modą, lecz stałym trendem. Według wyników badań Instytutu Wolności Biznesowej ponad połowa konsumentów w wieku 18-25 (57%) jest skłonna zmienić swoje zachowania zakupowe, jeżeli w ten sposób przyczynia się do ratowania ziemi. Dane pokazują także, że to ludzie młodzi są główną siłą napędową rozwoju e-commerce. Z badania PayPal eCommerce Index 2022 wynika, że 38% Millenialsów kupuje w Internecie kilka razy w tygodniu, a 18% osób z Generacji Z, czyli osób w wieku poniżej 30 lat nawet kilka razy dziennie.

– Nie tylko wspieramy, dziejącą się na naszych oczach rewolucję w podejściu do środowiska, ale bierzemy w niej aktywny udział. Obecnie już 55% sprzedaży RAJA w Polsce przypada właśnie na artykuły, które zostały wyprodukowane zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Naszym celem jest, aby do końca roku 2025 stworzyć kompletną ofertę produktów opakowaniowych wykorzystujących tworzywa sztuczne nadające się do recyklingu – mówi Jarosław Kamiński, Prezes polskiego oddziału grupy RAJA, europejskiego lidera w dystrybucji opakowań wysyłkowych.

Przykładami produkowanych przez RAJA zrównoważonych opakowań są m.in. te nadające się w 100% do recyklingu, z biodegradowalnych materiałów, opakowania ekologiczne oraz zwrotne. Gama artykułów ekologicznych będących doskonałą alternatywną dla klasycznych rozwiązań to także: papier stretch, papier bąbelkowy, papierową, mocną taśmę spinającą, różnego rodzaju wypełniacze, czy papierową kopertę bąbelkową. Część produktów z tej kategorii została wyróżniona w konkursie Diamenty Innowacji 2023.

Kompleksowość oferty, ciągłość i szybkość dostaw
Sprzedawcy internetowi przyzwyczaili swoich klientów do szybkości dostaw. To oznacza, że nie mogą oni pozwolić sobie na błąd w postaci przerwania ciągłości zaopatrzenia się w potrzebne do ich wysyłki opakowanie, taśmy, czy wypełniacze. – Czas to pieniądz, zwłaszcza w branży e-commerce, gdzie zamówiony towar musi trafić do klienta jak najszybciej. Dlatego nasz katalog naszych produktów obejmuje ponad 3000 pozycji dostępnych od ręki i z dostawą w 48 godzin – mówi Jarosław Kamiński.

Raja konkuruje na rynku nie tylko kompleksowością oferty, ale i jakością. – Doskonale zdajemy sobie sprawę, że to właśnie opakowanie jest pierwszym punktem kontaktu z zamówionym produktem. Ważne jest, aby było ono nie tylko wytrzymałe, ale i estetyczne. To dlatego w naszym portfolio można znaleźć znane marki z takich branż jak RTV, AGD, czy topowych projektantów mody oraz firmy branży beauty. – dodaje prezes Kamiński.

Personalizacja dostępna dla każdego
Eksperci PwC i Strtegy& przewidują, że prognozowany przez nich wzrost wartości e-commerce w przeszło połowie wygenerowany zostanie przez trzy branże. Będą nimi: moda, elektronika oraz zdrowie i uroda. –  Kupujący tego rodzaju produkty przywiązują dużą wagę do estetyki. Szukają oryginalności i wyjątkowości. Dlatego dużym wyzwaniem dla producentów opakowań jest stworzenie atrakcyjnej wizualnie i łatwo personalizowanej oferty. Ostatnie lata, to dla nas czas dynamicznego rozwoju naszego portfolio produktowego w tym zakresie – dodaje Kamiński.

Efekty tych działań można zobaczyć w nowym katalogu Raja, gdzie oferowana jest szeroka gama eleganckich pudełek fasonowych, ozdobnych oraz dodatków do efektownej ekspozycji produktów. Stała oferta RAJA obejmuje tysiące gotowych produktów. Firma posiada także zespół doświadczonych specjalistów, którzy pomagają w spersonalizowaniu każdego produktu.

Duży może więcej – i taniej
Rynek e-commerce podlega nieustannym zmianom. Ważnym trendem – rozpoczętym już w 2023 r. – będzie w nadchodzących latach wejście na polski rynek wiodących firm o zasięgu globalnym. Obecność takich gigantów, jak Amazon, czy AliExpress nie pozostanie bez wpływu na mniejszych graczy. Polacy coraz chętniej robią też zakupy w sklepach internetowych takich marek jak Lidl, Biedronka, Auchan czy E.Leclerc. Oznacza to jeszcze większą konkurencję na rynku e-commerce i walkę – także ceną – o każdego klienta. – To wymusza na dystrybutorach opakowań dostosowanie się do potrzeb dużych graczy, którzy stawiają na automatyzację procesów, dzięki której mogą obniżyć koszty. – podsumowuje Jarosław Kamiński.