Reprezentanci największych firm rynku real estate powołali organizację PropTech Foundation (PTF), której celem jest wspieranie branży w zakresie wyzwań związanych z transformacją cyfrową i nowymi technologiami. Polski rynek nieruchomości to jeden z filarów polskiej gospodarki i jeden z silników jej wzrostu. Jesteśmy największym rynkiem biurowym w regionie CEE i 8 rynkiem pod względem podaży nieruchomości magazynowych w Europie. Polskie miasta aktywnie poszukują ekologicznych rozwiązań gwarantujących zrównoważony rozwój i lepsze otoczenie dla mieszkańców. Rynek czekają teraz duże zmiany, do których liderzy branży chcą się dobrze przygotować. Te wyzwania są efektem zmiany stylu życia i oczekiwań użytkowników oraz koniecznością rewitalizacji dużej części istniejących zasobów nieruchomości.

– Nowe technologie są ogromną szansą dla sektora i mogą być skuteczną odpowiedzią na zmieniające się potrzeby. Rynek nieruchomości komercyjnych jest konserwatywny i wolno przyjmuje innowacje. Jednak wymagania dotyczące budynków są już inne niż jeszcze 5 lat temu – muszą być ekologiczne, wielofunkcyjne i inteligentne. Sektor nieruchomości komercyjnych w Polsce i regionie wchodzi teraz w bardzo ważną fazę rozwoju. Przez ostatnie 20 lat zbudowaliśmy, praktycznie od zera, nową infrastrukturę biurową i usługową. Jednak to, co było nowoczesne i innowacyjne jeszcze 10 czy 15 lat temu, teraz wymaga rewitalizacji. Kończy się właśnie pierwszy cykl życia nieruchomości. W dojrzałych gospodarkach zasoby przechodzą taką rewitalizację wielokrotnie podczas swojego życia. W Londynie czy Nowym Jorku 100-letnie budynki biurowe są wysoko certyfikowane i sprawne technologicznie. Teraz polski rynek musi przejść przez tą zmianę i to będzie ruch masowy, fundamentalny dla całej gospodarki. Mamy ok. 7,7 mln mkw. powierzchni biurowej starszej niż 5 lat. To jest gigantyczna skala wyzwań i technologia jest tutaj kluczowa.

– Na rynku widać wyraźny postęp w podejściu do tego tematu, potrzebę zmian oraz chęć do wdrażania innowacji. Dlatego Proptech Foundation chce przystąpić do realnych działań, które będą nastawione na wykorzystanie technologii przynoszących korzyści wszystkim uczestnikom rynku, czego przykładem jest poprawa bezpieczeństwa i doświadczenia użytkowników, wzrost efektywności i ekologia, a w efekcie – wzrost wartości budynków dla właścicieli i inwestorów.

Celem fundacji jest stworzenie społeczności skupionej wokół innowacyjności, która będzie łączyć wszystkich przedstawicieli rynku nieruchomości: firmy doradcze, deweloperów, firmy budowlane, właścicieli, ale także start-upy, inwestorów, miasta, samorządy oraz środowiska akademickie. Tak zbudowana platforma branżowa umożliwi wgląd w prawdziwe potrzeby rynku, ale przede wszystkim zapewni wymianę wiedzy i najlepszych praktyk – mówi Michał Kozłowski, współzałożyciel PropTech Foundation.

Każda zmiana, a przed taką właśnie stoi branża nieruchomości, wymaga uwzględnienia wielu wątków: edukacyjnego, biznesowego i organizacyjnego. Dlatego ważne jest, aby firmy z branży nieruchomości patrzyły na tę zmianę jak na całościowy proces. To również wyzwania związane z budowaniem kultury organizacyjnej i nowych kompetencji w firmach, cyfrową transformacją, świadomością wpływu technologii na życie ludzi, poszukiwaniem nowych talentów, produktów i usług.

W Radzie Założycieli nowej organizacji, znaleźli się:

● Virginie De Baere, Dyrektor Zarządzająca MVGM w Polsce
● Jacek Levernes, Prezes honorowy ABSL
● Krzysztof Misiak, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Cushman & Wakefield
● Jolanta Nowakowska – Zimoch, Partner i Szefowa praktyki nieruchomości w Greenberg Traurig w Polsce
● Waldemar Olbryk, Członek Zarządu Echo Investment
● Peter Pecnik, Prezes Zarządu HB Reavis Poland
● Tomasz Podolak, Prezes i Założyciel Linkleaders
● Daniel Puchalski Partner Zarządzający Knight Frank w Polsce
● Monika Rajska – Wolińska, Partner Zarządzająca Colliers International w Polsce
● Grzegorz Strutyński, Dyrektor Komercyjny Globalworth Poland
● Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej
● Katarzyna Zawodna- Bijoch, Prezes spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej