Najnowsze badania przeprowadzone przez instytut opinii publicznej Infasna zlecenie Trusted Shops wskazują, że Polacy chętnie kupują przez internet. Podobnie jak w ubiegłych latach, pod względem częstotliwości zakupów w sieci Polska znalazła się na trzecim miejscu za Wielką Brytanią i Niemcami

W tym roku na rozwiniętych rynkach e-commerce zanotowano nieznaczne spadki częstotliwości. W Wielkiej Brytanii 40% konsumentów przyznaje, że robi zakupy w sieci przynajmniej raz w tygodniu. Dla porównania w ubiegłym roku, 44% Brytyjczyków deklarowało cotygodniowe zakupy. W Niemczech ten odsetek wynosi 38%. Jest to niewielki, jednoprocentowy spadek w stosunku do zeszłego roku.Z kolei w Polsce, 27% ankietowanych przyznaje, że robi zakupy w sieci przynajmniej raz w tygodniu, co oznacza spadek o 6 punktów procentowych.Co ciekawe, ponad połowa ankietowanych kupuje w sieci raz lub dwa razy w miesiącu. Podobna tendencja występuje również wśród hiszpańskich konsumentów, gdzie 22% kupujących deklaruje częste zakupy.

Wzrost częstotliwości e-zakupów zanotował za to rynek francuski. Prawie jedna czwarta francuskich konsumentów decyduje się na e-zakupy przynajmniej raz w tygodniu. Dla porównania w ubiegłym roku taką odpowiedź wskazało 22% ankietowanych.

„Polacy nieco rzadziej kupują w internecie, ale roczne wydatki na zakupy online rosną. Przy jednej transakcji jesteśmy w stanie wydać znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Według ostatniego raportu Gemius, Polacy przeznaczają średnio 250 zł podczas jednej wizyty w sklepach internetowych sprzedających odzież, obuwie lub akcesoria. Kwota, jaką konsument decyduje się zostawić w sklepie internetowym jest ściśle związana z zaufaniem. Kupujący, który czuje się pewnie i bezpiecznie w e-sklepie, chętniej zrobi zakupy za wyższą kwotę. Sprzedawcy internetowi powinni nieustannie pracować nad zwiększaniem zaufania do swojego sklepu, gdyż wtedy będą mogli liczyć na częstsze wizyty konsumentów, a przede wszystkim pełniejsze koszyki”– komentuje Anna Rak, Country Manager Trusted Shops w Polsce.

Według danych amerykańskiej platformy RetailMeNot, przeciętna kwota, jaką Europejczycy przeznaczą na e-zakupy w bieżącym roku wzrośnie w porównaniu do wartości z zeszłego roku. Według danych platformy, najwięcej na zakupy w sieci wydają Brytyjczycy. Przeciętny obywatel Wielkiej Brytanii w 2014 roku wydał online 1071 funtów (ok. 5946 złotych), a w 2015 roku kwota ma wzrosnąć do 1174 funtów (ok. 6519 złotych). Internetowe zakupy Polaków nie opiewają na takie wysokie kwoty. W ubiegłym roku wyniosły 181 funtów (ok. 1005 PLN). Według prognoz w 2015 roku kwota ta ma wzrosnąć o 14,2% do 206 funtów (ok. 1144 złotych).

„Porównując częstotliwość i wydatki na e-zakupy powinniśmy pamiętać, że sektor e-commerce w Polscepod względem wartości jest wciąż o wiele mniejszy niż w Wielkiej Brytanii czy Francji. Nie zmienia to jednak faktu, że jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się rynków e-commerce w Europie – komentuje wyniki Anna Rak, Country Manager Trusted Shops w Polsce.