C4i − dystrybutor firmy GIADA, lidera w dziedzinie rozwiązań Digital Signage, wprowadza do sprzedaży w Polsce najnowszy procesor wideo GDA G330. Urządzenie odpowiada za obsługę profesjonalnej ściany wideo w dowolnej konfiguracji i jest wyposażone w sześć wyjść 4K DisplayPort, porty USB oraz RS232. Może także współpracować z monitorami HDMI przy wykorzystaniu aktywnych konwerterów sygnału (np. HDMI2DP z oferty C4i). Sprawdzi się jako sterownik ściany wideo w galerii handlowej, prestiżowej sali zarządu lub centrum zarządzania kryzysowego.

GDA G330 w unikatowy sposób łączy dwie funkcje − odtwarzacza oraz procesora ściany wideo. Pozwala tym samym na rezygnację z dodatkowego, dedykowanego odtwarzacza Digital Signage i implementację wielu funkcji lub dodatkowego oprogramowania pod Windows. Urządzenie zostało przygotowane i skonfigurowane przez C4i do pracy jako sterownik ściany wideo złożonej z sześciu monitorów. Do zarządzania treścią w GDA G330 służy dedykowane oprogramowanie, ale można także korzystać z innych, powszechnie dostępnych programów użytkowych.

GDA G330 może pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7, Windows 10 lub Linux. Potrafi obsłużyć sygnał 4K z odświeżaniem 60Hz na 4 wyjściach jednocześnie, zaś dla ścian wideo z 6 monitorami zapewni rozdzielczość 2560×[email protected] na pojedynczym wyjściu. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie ściany wideo o rozdzielczości do 15360×1600. Zarządzanie z poziomu systemu Windows ułatwia oprogramowanie karty graficznej AMD. Dostępny jest także algorytm, który automatycznie skonfiguruje ścianę wideo. W takim przypadku, po ewentualnym wystąpieniu błędów, oprogramowanie umożliwia edycję i ustawienie właściwej kolejności monitorów. Alternatywnie można skonfigurować niestandardową ścianę wideo i ustawiać każdy parametr ręcznie, co sprawdza się przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach.

W proponowanej przez dystrybutora wersji urządzenie zostało wyposażone w procesor Skylake Intel i5-6500, który zapewnia wydajną pracę. Dla bardziej wymagających użytkowników istnieje jednak możliwość wymiany procesora na inny. GDA G330 obsługuje wszystkie procesory szóstej generacji np. i7 6700. Urządzenie posiada 2 sloty na kości pamięci i może obsłużyć maksymalnie 16GB pamięci RAM. W sugerowanej konfiguracji jednostka pracuje z 4GB pamięci RAM zamontowanej na jednym slocie, która wystarcza na obsługę 6-monitorowej ściany wideo oraz odtwarzanie wideo w jakości 4K bez przerw.

Płyta główna w G330 korzysta z chipsetu Intel H110. Procesor graficzny to AMD Radeon HD 7750 z pamięcią 2GB klasy DDR5. Ponadto urządzenie posiada dwa porty Gigabit Ethernet oraz obsługuje WiFi Dual Band w klasie AC i Bluetooth 4.0. Zostało również wyposażone w dwa porty szeregowe RS232 oraz port SATAIII obsługujący dysk SSD (w oferowanej konfiguracji). Istnieje możliwość rozbudowy pamięci urządzenia o dodatkową pamięć poprzez wolny slot mSATA.

Porty USB w GDA G330 umożliwiają podłączenie dodatkowych urządzeń zewnętrznych i zapewniają szybki transfer. Jednostka posiada następujące porty: 1x USB-C (5GB/s), 1x USB 3.0 oraz 4x USB 2.0. Korzystając z wejść USB-C lub USB 3.0 do urządzenia można podłączyć zewnętrzny grabber sygnału wideo, który rozszerza funkcjonalność sprzętu poprzez wyświetlenie na części lub całej ścianie wideo okna z obrazem na żywo z kamery, tunera satelitarnego lub naziemnego czy odtwarzacza BluRay. Jednostka jest także wyposażona w przełącznik JAHC, który umożliwia automatyczny start urządzenia zaraz po podpięciu zasilania. To rozwiązanie sprawdzi się w systemach, które mają działać bezobsługowo.

GDA G330 znajdzie zastosowanie zarówno w wymagających, profesjonalnych instalacjach, ale w prostych ścianach wideo. Oferowane porty wejścia/wyjścia pozwolą na wykonanie każdej operacji i podłączenie wielu urządzeń zewnętrznych. Warto podkreślić, że G330 może również pełnić funkcję dobrze wyposażonego, pełnoprawnego komputera.

Gotowy do pracy i skonfigurowany procesor GDA G330 z 4GB RAM, procesorem Intel i5-6500, modułem WiFi oraz dyskiem SSD 120GB można zamówić w cenie 4187 zł netto. Urządzenie w wersji bez podzespołów (bez procesora, pamięci RAM, dysku SSD, oraz modułu WiFi) i bez systemu operacyjnego kosztuje 2089 zł netto. Całość objęta jest roczną gwarancją producenta.