NEC Display Solutions zaprezentował cztery nowe modele monitorów wielkoformatowych z serii MultiSync XUN, oferujące węższą niż w poprzednich modelach ramkę ekranu oraz nowe funkcje ułatwiające instalację ścian wideo.

Nowe modele monitorów z serii NEC XUN umożliwiają łatwiejszą instalację, dzięki takim funkcjom jak: automatyczne ustawienie monitorów w ścianie (Auto Tile Matrix) oraz automatyczna kompensacja gubionych klatek w przypadku wyświetlania dynamicznego kontentu (Frame Comp). Szerokie portfolio NEC, a w tym wprowadzone właśnie do sprzedaży modele, pozwalają odpowiedzieć na bardzo różne potrzeby rynkowe.  55-calowy monitor X554UNS z ramką o szerokości zaledwie 1,2 mm (co pozwala uzyskać odległości między dwoma sąsiednimi monitorami w ścianie 3,5mm) jest przeznaczony do zastosowań wymagających minimalnej grubości ramki ekranu, modele XUN 46- (X464UN) i 55-calowy (X554UN) dedykowane są do pracy wymagającej wysokiej jasności i w trybie 24/7, a 46-calowy X464UNV do inwestycji o niższym budżecie, niepotrzebujących tak wysokiej jasności i do pracy nieprzekraczającej 16 godzin na dobę.

Funkcja Auto Tile Matrix automatycznie konfiguruje wszystkie ustawienia ściany wideo w instalacji, w której kilka monitorów jest połączonych w pętlę sygnałową za pomocą DisplayPort oraz LAN. Warto wspomnieć, że łączenie w pętle sygnału sterującego jest zdecydowanie ułatwione dzięki zintegrowanemu 2-portowemu hubowi LAN. Ogranicza to liczbę kabli w instalacjach wideo, ponieważ funkcja pętli sygnałowej RJ45 łączy LAN, RS232, IR oraz czujnik natężenia oświetlenia w otoczeniu w jednym przewodzie sieciowym. Ponadto wszystkie wejściowe sygnały wideo (w tym również sygnał z gniazda STv2 oraz STv3) można zapętlić poprzez złącze DisplayPort, obsługujące rozdzielczości 4K / UHD w ścianie 2×2.

Oprócz rozdzielczości Full HD i podświetlenia LED, wydajność monitora została zwiększona dzięki zintegrowanemu układowi Frame Comp, który eliminuje wszelkie opóźnienia między poszczególnymi monitorami w ścianie wideo, podczas wyświetlania szybko poruszających się obrazów. Ta funkcja w prosty sposób synchronizuje obraz na całej ścianie wideo.

Nowe modele wyposażono również w sensor NFC (Near Field Communication) i odpowiednią aplikację na urządzenia z systemem Android. Zmniejsza to koszty instalacji ponieważ monitory można łatwo skonfigurować jeszcze przed zamontowaniem. Instalatorzy ustawiają konfigurację w aplikacji tylko raz, a następnie kopiują ustawienia do wszystkich monitorów w instalacji poprzez zbliżenie oraz bez konieczności podłączania monitora do źródła zasilania. Bieżąca administracja i ewentualne wykrywanie błędów także są uproszczone, gdyż odpowiednie informacje można w łatwy sposób pobrać poprzez przytrzymanie tabletu lub smartfona w pobliżu monitora.

Trzy zintegrowane banki pamięci programowalnej tablicy LUT są dostępne do przechowywania różnych ustawień kalibracji barw, oszczędzając w ten sposób czas i pracę w przypadku mobilnych lub stałych instalacji o różnych wymaganiach dotyczących jasności czy temperatury barwowej.