Sendit, największy w Polsce pośrednik usług kurierskich, obniżył ceny przesyłek międzynarodowych. Koszty nadań paczek do takich krajów, jak m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, Francja, Włochy oraz Czechy, uległy obniżce o nawet 60%. Firma niezmiennie oferuje również możliwość wysyłania 70 kg paczek do wielu krajów Europy
w cenach o połowę niższych niż rynkowe.

Sendit wprowadził nowy, atrakcyjniejszy cennik przesyłek międzynarodowych realizowanych za pośrednictwem firm kurierskich DPD i UPS. Dzięki temu zarówno sklepy internetowe, jak
i kupujący zza granicy za ich pośrednictwem, zyskali niższe koszty dostaw przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów usług. Zgodnie z wynikami raportu Poczty Polskiej pod patronatem Izby Gospodarki Elektronicznej pt. „Cross border e-commerce. Szansa czy zagrożenie” koszt wysyłki postrzegany jest jako jedna z największych barier dla rozwoju e-sklepów sprzedających za granicę (73%).

– Branża e-commerce oczekuje z jednej strony zapewnienia coraz niższych cen, z drugiej zachowania najwyższej jakości usług realizowanych przez sprawdzonych dostawców. Starania Sendit i liczne rozmowy z naszymi partnerami pozwoliły na wynegocjowanie nowych, niższych cen przesyłek międzynarodowych, dzięki czemu stały się one jeszcze bardziej dostępne dla naszych klientów. Spodziewamy się wzrostów wolumenu przesyłek o około 40% w perspektywie kilku miesięcy. Pierwsze dane, którymi dysponujemy, faktycznie pokazują, że ten scenariusz się realizuje – mówi Wojciech Kliber, Wiceprezes Zarządu Sendit, oraz Co-Founder w Bliskapaczka.pl.

Wśród najpopularniejszych kierunków przesyłek nadawanych z Polski za pośrednictwem Sendit w 1 połowie 2019 roku znalazły się kolejno: Niemcy (32%), Wielka Brytania (16%), Holandia (6%), Francja (6%) i Włochy (5%). Wyniki te są niemalże identyczne w stosunku do roku poprzedniego, w którym na miejscu Włoch uplasowały się Czechy (4%).
Z kolei w czołówce najpopularniejszych europejskich miast, do których nadawano przesyłki w 1 połowie 2019 roku, znalazły się: Londyn (12%), Berlin (11%), Hannover (7%), Hamburg (6%) i Wilno (6%). W 1 połowie 2018 roku były to odpowiednio: Berlin (14%), Londyn (10%), Hamburg (8%), Wilno (6%) i Praga (5%).

Zarówno w 2019, jak i 2018 roku, najwięcej przesyłek nadano o wadze do 30 kg, najmniej – do 70 kg. Z kolei w 2018 roku największa liczba przesyłek wysłanych za granicę przez jedną firmę wyniosła blisko 1000 sztuk.
– Dane o wolumenach przesyłek wysyłanych do poszczególnych krajów wskazują, że struktura transportu podąża za strukturą ogólnej wymiany handlowej w ramach Unii Europejskiej. Paczki wysyłane są najczęściej w tych samych kierunkach, w których notujemy największe obroty wymiany handlowej, eksportowo-importowej. To, czego należy się spodziewać w kolejnych latach, to mocna dynamika wolumenu przesyłek w kierunkach wschodnich – ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy. Mamy wiele sygnałów od naszych klientów, że albo rozważają rozwinięcie swojej aktywności na kraje wschodnie, albo już wykonali pewne kroki w tym kierunku – dodaje Wojciech Kliber.