Platforma gotowych sklepów internetowych Shoper wprowadza nową usługę i umożliwia właścicielom biznesów internetowych bezpośredni kontakt z klientami za pośrednictwem komunikatora mobilnego Messenger.

Aplikacja Messenger to najnowszy dodatek w kolekcji narzędzi do obsługi e-commerce, oferowanych przez platformę Shoper. Jest dostępny dla właścicieli sklepów internetowych na platformie Shoper obok wielu innych funkcji związanych z obsługą płatności, kampanii reklamowych online, logistyki wysyłek oraz integracji z serwisami aukcyjnymi i porównywarkami cen.

– Shoper Messenger jest odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego rynku e-commerce, na którym coraz większą rolę odgrywają media społecznościowe i błyskawiczna komunikacja między sprzedawcą a kupującym – ocenia Tomasz Tybon, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Dreamcommerce, dostawcy oprogramowania Shoper. – Mobilny komunikator to najbardziej intuicyjny i wygodny dla klienta sposób utrzymywania kontaktu ze sprzedawcą. Nie rozstając się ze swoim smartfonem można na bieżąco kontrolować proces zakupowy, a jednocześnie trzymać rękę na pulsie promocji i ofert specjalnych.

Dzięki integracji aplikacji Messenger z oprogramowaniem Shoper właściciel może informować klientów o promocjach i zmianach w asortymencie sklepu w sposób zautomatyzowany – to szczególnie ważne w branży e-commerce, gdzie liczy się efektywność obsługi zamówień. Klient z poziomu komunikatora w smartfonie może nawiązać kontakt z e-sklepowym botem i zadać mu pytanie na temat oferty. W oparciu o uzyskane dane będzie mógł bezpośrednio z poziomu aplikacji złożyć zamówienie, a następnie śledzić jego status.

– Jeżeli weźmiemy pod uwagę, jaką popularnością cieszy się Messenger wśród użytkowników tabletów i smartfonów, wykorzystanie go w roli narzędzia do komunikacji bezpośredniej na linii klient-sklep jest czymś zupełnie naturalnym – podkreśla Tomasz Tybon. – To trend, obok którego nie mogą przejść obojętnie ani dostawcy produktów e-commerce, ani przedsiębiorcy poważnie myślący o swoich internetowych biznesach. Dość wspomnieć, że integrację z Messengerem już kilka miesięcy temu ogłosiła tak uznana globalna marka e-commerce, jak Shopify.

Messenger to obecnie najpopularniejszy mobilny komunikator. Jak wynika z danych serwisu eMarketer.com, w 2015 r. korzystało z niego 37 proc. użytkowników takich aplikacji – w pobitym polu pozostawił takich rywali, jak WhatsApp (33 proc.) i Skype (21 proc). Co miesiąc za pośrednictwem Messengera ponad miliard ludzi na całym świecie przesyła sobie kilka miliardów wiadomości i niemal 20 miliardów plików multimedialnych. W Polsce z Messengera korzysta codziennie średnio 49% wszystkich internautów, którzy spędzają w nim przeciętnie ponad 13 minut na dobę.