Jak szybko i sprawnie przenieść firmę i sklep stacjonarny do internetu? Korzystając na przykład z gotowego rozwiązania. Shoper dołączył jako partner akcji Zarabiaj Online, organizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Zarabiaj Online to kampania, której głównym zadaniem jest umożliwienie – małym firmom i sklepom, które do tej pory nie działały w e-handlu – łatwego startu ze sprzedażą w internecie. Moment jest nieprzypadkowy – od marca 2020 roku, przez pandemię koronawirusa wielu przedsiębiorców szukają nowych kanałów dotarcia do klienta. Najpierw zamknięte galerie i restauracje, potem kolejne ograniczenia w handlu spowodowały, że także kupujący coraz chętniej robili zakupy przez internet, bez ruszania się z domów. W tym celu Agencja Rozwoju Przemysłu SA postanowiła zachęcić firmy, które do tej pory nie prowadziły sprzedaży online, do współpracy z platformami sprzedaży internetowej.

– Od lat zachęcamy małe i duże firmy do przeniesienia się do internetu oraz skorzystania z nowoczesnych i gotowych rozwiązań, dzięki którym sprzedawać można niemal z dnia na dzień. Gotowy sklep internetowy Shoper z podstawowymi elementami do sprzedaży uruchamiamy już w 24 godziny, do trzech dni można mieć bardziej zaawansowane rozwiązanie – i jest to najszybszy czas, w jakim można wystartować z profesjonalnym biznesem online. Biorąc udział w kampanii Zarabiaj Online chcemy pokazywać te możliwości przedsiębiorcom, którzy wcześniej nie rozpatrywali w ogóle takiej sposobności, ale do zmiany kanału sprzedaży na internet zmusiła ich obecna sytuacja – podkreśla Oliwia Tomalik, Marketing Manager Shoper.

Jak zacząć sprzedawać w sieci?

Samo przeniesienie firmy do internetu jest dziś bardzo proste. Formalności zajmują kilkadziesiąt minut, ale żeby firma mogła profesjonalnie sprzedawać, potrzebuje jeszcze odpowiedniego systemu, dzięki któremu będzie mogła wystawiać swoje produkty, sprzedawać je i jednocześnie obsługiwać w sposób bezpieczny płatności, wysyłki towarów oraz ewentualne zwroty. Te jednak nie powinny zrażać nikogo do startu sprzedaży online – dzisiejsze rozwiązania pozwalają na sprawnym uruchomieniu własnego sklepu nawet bez znajomości technikaliów.

– Shoper dostarcza gotowe rozwiązanie dla e-sklepu, a także mocne wsparcie techniczne. Realizujemy projekty na specjalne zamówienie i prowadzimy konfigurację sklepu na życzenie – wszystko zależy od potrzeb firmy, która zamierza wystartować w kanale online. Wszystko też można ustalić podczas pierwszego kontaktu: przedstawić swoją wizję sklepu i dostosować do odpowiedniego rozwiązania, jakie mamy w swojej ofercie – dodaje Oliwia Tomalik.

Handel w internecie odporny na pandemię

O tym, że warto przenieść swoją firmę do internetu, przekonuje i kampania Zarabiaj Online, i ostatnie dane, zebrane w sklepach internetowych Shoper. Warto odnotować, że 14 kwietnia, czyli w poświąteczny wtorek, sprzedaż była większa niż w Black Friday 2019– 29 listopada – o 10%. W porównaniu z okresem 25-29 listopada 2019, między 13 a 17 kwietnia 2020, na platformie odnotowano ponad 33% sesji więcej oraz ponad 14% więcej wszystkich transakcji.

Z kolei przez cały kwiecień 2020 roku na tej platformie założyło się aż o 137% więcej nowych sklepów niż w kwietniu przed rokiem. Co więcej, wszystkie sklepy zanotowały też o 119% więcej transakcji niż rok wcześniej. Wartość sprzedaży we wszystkich sklepach internetowych Shoper wzrosła o 122%.

Najbardziej urosła branża spożywcza – w porównaniu z kwietniem 2019, liczba transakcji w sklepach z kategorii „delikatesy” wzrosła aż o 374%. Na kolejnych miejscach: „dom i ogród” (173%), „komputery” (133% ) i „zdrowie i uroda” (126%). Własny sklep internetowy z wszystkimi jego zaletami – łatwym i całodobowym dostępem, prostą obsługą i bezpieczeństwem transakcji – dla wielu firm okazał się nie tylko jedynym kanałem, przez który można skutecznie sprzedawać, ale też najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie biznesu.