Sklep online, do którego wchodzi się jak do aplikacji w telefonie – tak w skrócie opisać można PWA, nową funkcję Shopera. Jej uruchomienie jest bardzo proste, a eksperci firmy wyjaśniają, co można dzięki temu zyskać.

Progressive Web Apps (PWA) to opracowana w 2015 r. technologia służąca do tworzenia aplikacji webowych, które ładują się jak zwykłe strony internetowe. Użytkownicy smartfonów niechętnie używają przeglądarek by skorzystać z ulubionych serwisów internetowych – preferują aplikacje do konkretnych zadań. Z kolei dla web developerów napisanie osobnej aplikacji jest zawsze większym wyzwaniem niż optymalizacja strony www by była responsywna. PWA pozwala obu stronom spotkać się w połowie drogi.

Dzięki wykorzystaniu PWA, serwisy działają podobnie do stron mobilnych, ale uruchamia się je jak aplikacje. Z nowej funkcji może już korzystać każdy e-sklep działający na platformie Shoper w modelu abonamentowym.

Z danych Shopera wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 54 proc. użytkowników odwiedziło sklepy wykorzystujące te platformę korzystając z urządzeń mobilnych. Proporcja ta zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku o 8 proc. na korzyść smartfonów i tabletów. Trend potwierdzają dane firmy Gemius. Według nich w maju br. liczba odsłon serwisów internetowych za urządzeń mobilnych w polskim internecie po raz pierwszy przewyższyła liczbę wejść na nie z komputerów. Analiza Shopera wykazuje również, że smartfon jest urządzeniem, dla którego najszybciej (10,5 proc. w skali roku) rośnie liczba zawieranych transakcji.

– Łatwy dostęp do zakupów online z poziomu smartfona szybko staje się standardem, którego oczekują kupujący. Skorzystanie z PWA będzie dla nich banalnie proste. Na stronie serwisu obsługującego nową technologię zobaczą specjalny baner. Po jego kliknięciu, obok ulubionych aplikacji na ekranie startowym smartfona pojawi się ikona sklepu. Przeglądanie zasobów stanie się dużo wygodniejsze – opowiada Mariusz Charkot, Product Manager, w firmie Shoper.

Shoper spodziewa się, że w najbliższych tygodniach większość z ponad 10 tys. sklepów działających na tej platformie udostępni klientom swoje aplikacje PWA.
– Rozwiązanie, które wprowadzamy jest wciąż stosunkowo nieznane na polskim rynku. Każdy jednak, kto uruchomi usługę, szybko dostrzeże związane z nią korzyści. PWA przynosi sklepom realny wzrost zaangażowania wśród kupujących. Wdrożenie tej funkcji przez Flipkart – najpopularniejszy marketplace w Indiach – dowodzi, że użytkownicy rozpoczynający interakcję z e-sklepem od ikony aplikacji w telefonie cechują się nawet o 70 proc. wyższą konwersją niż ci pozyskani innymi kanałami – podkreśla Mariusz Charkot.

Zaletą aplikacji PWA jest także większą płynność i komfort nawigowania sklepie w porównaniu z serwisami działającymi w tradycyjny sposób. Jest to szczególnie widoczne podczas pracy na słabym łączu internetowym – przeglądanie sklepu za pomocą PWA nie wymaga pobierania pełnych danych z serwera przy każdej kolejnej odsłonie, jeśli użytkownik już wcześniej go odwiedził. Jest zatem szybsze i możliwe nawet w trybie offline.