W czasach stopniowego odpływu sprzedaży do kanałów online sklepy stacjonarne starają wyróżnić się dostępnością usług dodatkowych i służących poradą ekspertów oraz możliwościami testowania artykułów na miejscu. Wszystkie te elementy udało połączyć się z atrakcyjną aranżacją wnętrza w sklepie Globetrotter w Kolonii.

Globetrotter to marka powstała w 1979 roku jako pierwszy w północnych Niemczech specjalistyczny sklep z artykułami na ekspedycje, trekking, safari i wyprawy survivalowe. Dziś jest jedną z największych w Europie sieci sklepów detalicznych z towarami dla podróżników i miłośników spędzania czasu na wolnym powietrzu. W 16 oddziałach, centrali i centrum logistycznym zatrudnia łącznie około 1100 pracowników. Stawia na kompleksową realizację potrzeb klientów – w tym także na ich edukacje i udzielanie eksperckich porad (dowodem może być wydawany w 400 tys. egzemplarzy kwartalnik „Globetrotter” czy organizowane corocznie „testiwale”). W połączeniu z unikalnym designem sklepów, umożliwiającym łatwe przejrzenie i przetestowania szerokiej oferty, strategia ta sprawia, że mimo popularności handlu e-commerce placówki stacjonarne tętnią życiem i są chętnie odwiedzane – nie tylko przez klientów, ale także ciekawych spektakularnych widoków turystów. Dzięki niedawnej modernizacji oświetlenia w słynącej z niesamowitego wystroju placówce w Kolonii ekspozycja jest jeszcze lepsza, a wrażenia gości jeszcze bardziej pozytywne.

Opis koncepcji i wdrożenia
„Najlepszy sklep outdoorowy, w jakim kiedykolwiek byłem. I to nie tylko ze względu na asortyment. To design sprawia, że wizyta tutaj robi takie wrażenie”. „Warto wpaść popatrzyć, nawet jeśli nie chcesz nic kupić. Nigdy wcześniej nie byłem w sklepie z basenem, a tutaj – ze wszystkich kondygnacji masz widok na umieszczony centralnie zbiornik, w którym można testować sprzęt do wody.” „Jest tam nawet mroźnia z kamerą termiczną, w której można wypróbować, jak w zimowych warunkach sprawdzają się kurtki. Widzieliście gdzie indziej coś takiego?” – to kilka wyimków z wypowiedzi użytkownicy serwisu TripAdvisor. I rzeczywiście sklep został pomyślany tak, żeby wszystko można było wypróbować na miejscu. Praktyczne zastosowanie mają także dekoracyjne na pozór elementy otoczenia. Na brzegu basenu leżą kajaki, które da się w nim od ręki przetestować. Przestrzeń nad zbiornikiem z wodą wykorzystywana jest także podczas organizowanych tu wykładów i prelekcji. Względom funkcjonalnym podporządkowano także niedawną modernizację instalacji oświetleniowej. Oprawy w technologii HIT zastąpiono nowoczesnymi LED-ami dobranymi tak, żeby ich światło najpełniej odpowiadało wizualnym warunkom panującym na łonie natury. Poprawiono przy tym ekspozycję towarów i zwiększono rolę oświetlenia w kierowaniu klientów do poszczególnych stref.

– W sklepie Globetrotter w Kolonii zastosowano na dużą skalę rozwiązania oświetlenia akcentującego serii Canilo ze specjalistycznej linii oświetlenia placówek handlowych Grupy TRILUX. Zainstalowane w oprawach moduły Brilliant Colour charakteryzujące się wskaźnikiem oddawania barw na poziomie 97 sprawiają, że eksponowane z ich użyciem produkty wyglądają niemal identycznie jak w naturalnym świetle dziennym – mówi Filip Gabryelczyk, menadżer sprzedaży segmentu retail TRILUX Polska. – Dzięki nowej instalacji udało się także wyeliminować zbędne cienie i wizualnie wyróżnić preferowane trasy przez sklep – dodaje.

Menadżerskie podsumowanie modernizacji
Oliver Hansen, Kierownik Oddziału Globetrotter Equipment GmbH

Jak nowe oświetlenie wpływa na zachowania konsumentów?
Wszystko wygląda dzięki niemu bardziej naturalnie, a prawdziwe i autentyczne światło to coś, czego pragniemy i my, i nasi klienci. Sprzedajemy produkty do użytku podczas rekreacji na świeżym powietrzu, szczególnie zależy nam więc na tym, żeby przywoływać właściwe tej sytuacji warunki jeszcze w sklepie. Dzięki temu klienci czują się bardziej komfortowo i spędzają u nas więcej czasu niż wcześniej.
Co wyróżnia nowy sposób prezentacji produktów?
Kolory są znacznie bardziej widoczne. Kiedyś trudności mogło sprawiać odróżnienie szarości od czerni czy granatu. Dzięki nowemu oświetleniu już się to nie zdarza – towary są optymalnie wyeksponowane i łatwo odróżnialne.
Prócz poprawy jakości światła modernizacja przynosi oszczędności na kosztach eksploatacji – jak duże były one w Państwa przypadku?
Dzięki efektywności energetycznej zastosowanych rozwiązań w technologii LED poddane modernizacji oddziały w Hamburgu i Kolonii zaoszczędziły około 25 proc. energii. Widzimy jednak także, że skutecznie prowadzeni światłem klienci przemieszczają się do swoich upatrzonych celów szybciej i w większym skupieniu – ten czynnik może mieć pozytywny wpływ na sprzedaż.