Według badań MacKinsey, 3/4 filmów i seriali oglądanych na Netfliksie odtwarzanych jest po pokazaniu widzowi rekomendacji, że ta pozycja mu się spodoba. Za sugestiami stoi algorytm machine learning, analizujący jego wybory i gust. Podobnie jest w Amazonie, gdzie podpowiedzi sztucznej inteligencji generują aż 35 proc. zakupów. Teraz podobną technologię dostało ponad 15 tys. polskich sprzedawców internetowych na platformie Shoper.

● Platforma sklepów internetowych Shoper wprowadziła nowy, bazujący na technologii machine learning system rekomendacji
● Podczas zakupów online kupującym wyświetlają się dodatkowe, specjalnie pod nich dostosowane produkty
● Zasada jego działania opisana jest w artykule na blogu Shoper
● Dzięki modelowi SaaS, nowy system działający w ramach usługi Shoper Rekomendacje, dostępny jest dla wszystkich spośród ponad 15 tys. sprzedawców korzystających z platformy Shoper

Sklepy internetowe jak Netflix

Systemy rekomendacji stanowią dziś fundamenty najpopularniejszych aplikacji i serwisów VOD. Ich użytkownicy, podczas przeglądania zawartości serwisów, oglądania filmów czy słuchania muzyki, otrzymują powiadomienia, które pozwalają im odkrywać treści podobne do już obejrzanych i trafiające w ich gust. Podobną technologię stosują też globalne platformy sprzedażowe.

– Dzięki analizie wizyt klientów w sklepach internetowych, na stronie, która korzysta z tzw. systemu rekomendacji, kupującym wyświetlają się propozycje oraz zestawy produktów, które mogą ich dodatkowo zainteresować oraz zwiększyć wartość koszyka zakupowego. Rekomendacje są wynikiem pracy zaawansowanych algorytmów i ich zdolności do uczenia się, a analiza odbywa się w czasie rzeczywistym – system analizuje, co na aktualnej ścieżce zakupowej zainteresuje klienta i na podstawie tych informacji proponuje najlepiej dopasowane produkty – mówi Adrian Słowik, Software Architect i IT Manager w firmie Shoper.

Technologia gigantów dostępna dla wszystkich

Z takiego rozwiązania może już korzystać ponad 15 tys. sklepów internetowych pracujących na oprogramowaniu Shoper. System działa w sklepach w ramach usługi Shoper Rekomendacje, dostępnej dla wszystkich planów abonamentowych. To kolejna nowość, jaką Shoper wprowadził na swoją platformę dla usprawnienia oraz unowocześnienia sprzedaży.

– System w sklepach internetowych Shoper jest tak zaprojektowany, by klient w sugestiach produktów zobaczył tylko te propozycje, które spełniają jego kryteria wyszukiwania podczas wizyty na stronie. To ważny element, który wpływa na wysoką jakość propozycji, a tym samym zwiększa szansę konwersji – mówi Jacek Zientkiewicz, Dyrektor Rozwoju Biznesu w Shoper. – Dodatkowo, poprzez system rekomendacji, można usprawnić obsługę klienta w sklepie. Jak pokazują analizy rynkowe, większość konsumentów najchętniej robi zakupy w tych sklepach, które przedstawiają im trafne oferty oraz polecenia produktów. W internecie, gdzie niektórym kupującym może brakować bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą, tego rodzaju nowe technologie mogą usprawnić codzienne zakupy i sprawić, że klient poczuje się idealnie obsłużony.

Shoper to najpopularniejsze rozwiązanie do prowadzenia sklepu internetowego w Polsce, działające w modelu SaaS (Software-as-a-service). Dostarcza wszystkiego, co niezbędne do profesjonalnej sprzedaży przez internet: m.in. nowoczesne i bezpieczne płatności, zintegrowane przesyłki i obsługę magazynów. Firma współpracuje blisko z Allegro, Facebookiem i Google, prowadząc dla sklepów obsługę kampanii produktowych.