Snowflake, firma działająca w obszarze Chmury Danych, ogłosiła uruchomienie autorskiej Chmury Danych dla handlu detalicznego (Retail Data Cloud), która łączy platformę danych Snowflake, rozwiązania dostarczane przez firmę i jej partnerów oraz zbiory danych dostępne w branży. Retail Data Cloud umożliwia detalistom, producentom, dystrybutorom, sprzedawcom dóbr konsumpcyjnych (CPG) i dostawcom technologii wykorzystanie własnych danych, dostęp do nowych danych i płynną współpracę w ramach branży retail. Dzięki temu firma Snowflake i jej ekosystem partnerów są w stanie zwiększyć sprawność biznesową, zbudować wyjątkowe, spersonalizowane doświadczenia klientów i zoptymalizować działania firm z całego sektora.

Firmy z branży retail są w trakcie globalnych zmian w sposobie interakcji między konsumentami, sprzedawcami i markami. Coraz trudniej jest pozyskiwać i identyfikować dane, by podejmować jak najlepsze decyzje biznesowe. Przyspieszenie cyfryzacji i handlu elektronicznego, oczekiwania klientów oraz transformacja w całym łańcuchu dostaw zwiększyły presję na przedsiębiorstwa, by dostosowywać się do dynamicznych zmian. Aby sprostać potrzebom szybko zmieniającego się środowiska, branża potrzebuje platformy, która będzie w stanie przełamać silosy danych i zapewnić bezpieczny, regulowany dostęp do danych.

Dzięki Retail Data Cloud od Snowflake przedsiębiorstwa mogą:
● Integrować wszystkie dane, niezależnie od ich źródła, ilości i formatu oraz działać w oparciu o jedno źródło prawdy.
● Zapewniać zgodność z przepisami poprzez zarządzanie danymi dzięki pakietowi łatwych w użyciu funkcji bezpieczeństwa, w tym funkcji „pokoju czystych danych” (data clean room), funkcji audytowalnych, takich jak podwójnie zaślepione złączenia, ograniczone zapytania, scentralizowana RBAC oraz maskowanie na poziomie wierszy/kolumn, które umożliwiają udostępnianie danych bez ich przemieszczania i ryzyka ujawnienia PII.
● Optymalizować operacje z elastyczną wydajnością, skalować działania pionowo, aby zaspokoić potrzeby analityczne w czasie zwiększonego zapotrzebowania oraz poziomo, aby poprawić wydajność i rentowność.
● Bezproblemowo udostępniać dane w całym ekosystemie, w czasie zbliżonym do rzeczywistego w ramach trzech głównych platform chmury publicznej.
● Wykorzystywać gotowe rozwiązania branżowe stworzone przez sieć partnerów firmy Snowflake, od standardowych modeli danych po spostrzeżenia oparte na AI/ML, w celu skrócenia czasu potrzebnego do uzyskania rentowności inwestycji.

Ze Snowflake Retali Data Cloud już teraz korzystają najwięksi klienci z branży retail i CPG Przykłady wdrożeń obejmują marki:
● 84.51° – to firma działająca w obszarze data science dla branży retail – wykorzystuje platformę Snowflake, aby umożliwić bezpieczną współpracę w zakresie danych między 84.51° a klientami, agencjami i producentami z branży CPG w celu tworzenia bardziej spersonalizowanych doświadczeń konsumenckich. Dane transakcyjne 84.51° obejmują 60 milionów członków kart lojalnościowych Kroger, które są dostępne w ramach 84.51° Collaborative Cloud.
● Albertsons – to sieć sklepów spożywczych, która wykorzystuje Retail Data Cloud do gromadzenia danych z ponad 2200 placówek w celu uzyskania ujednoliconych wniosków, które pomogą firmie lepiej obsługiwać klientów.
● Kraft Heinz – The Kraft Heinz Company jest liderem w dziedzinie technologii cyfrowych. Firma zbudowała zaawansowaną platformę danych w chmurze w ramach Snowflake Retail Data Cloud, co pozwoliło jej zwiększyć tempo wprowadzania innowacji, szybciej reagować na zmiany na rynku i realizować misję, jaką jest „czynienie życia smacznym”.
● Rakuten – firma zajmująca się handlem elektronicznym i sprzedażą detaliczną w Internecie wykorzystuje platformę Snowflake do skalowania działalności biznesowej w Ameryce Północnej oraz do zapewnienia bezpiecznego dostępu do danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego sprzedawcom i partnerom handlowym.
– W globalnej firmie funkcjonującej w branży CPG zdolność do szybkiego reagowania na zmiany na rynku ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji naszych działań w okresach niepewności – mówi Jorge Balestra, dyrektor ds. operacji związanych z uczeniem maszynowym w firmie Kraft Heinz.

– Retail Data Cloud od Snowflake umożliwia nam łączenie danych z wielu źródeł. Dotyczą one m.in. zamówień, zapasów i produkcji. Pozwala także na współpracę w czasie rzeczywistym z partnerami takimi jak Albertsons. Snowflake odegrał kluczową rolę w transformacji cyfrowej firmy Kraft Heinz i pozwala nam teraz skoncentrować zasoby na wprowadzaniu innowacji dla naszych klientów – dodaje Balestra.

Rozwiązania partnerskie w Chmurze Danych dla handlu
W ramach Retail Data Cloud klienci mają dostęp do rozwiązań i usług branżowych, które umożliwiają wykorzystanie najlepszych praktyk, zwiększenie efektywności działań oraz ogólnego wpływu w ramach sektora. Obejmują one:
● Aplikacje stworzone w ramach programu Powered by Snowflake, takie jak Blue Yonder, Cart.com, Nulogy czy Żabka, które umożliwiają sprzedawcom detalicznym, firmom z branży CPG i innym podmiotom udostępnianie istotnych danych i współpracę w zakresie kluczowych zastosowań, od poprawy obsługi klienta po optymalizację operacji w łańcuchu dostaw.
● Partnerów Snowflake Data Marketplace, takich jak jak AccuWeather, Atlas, Catalina, Crisp, Experian, Heap, NCSolutions i Numerator, którzy umożliwiają dostęp do danych pochodzących z zewnątrz dzięki mechanizmowi ich współdzielenia, wspierając kluczowe procesy, takie jak ulepszanie widoków 360° dla klientów, udoskonalanie prognoz popytu i wiele innych.
● Partnerów w dziedzinie konsultingu i usług, takich jak Capgemini, Infosys, Slalom, Tata Consultancy Services i TEK Systems, którzy pomagają w zwiększaniu rentowności działań dzięki gotowym rozwiązaniom partnerskim, pomagającym w zarządzaniu priorytetami z zakresu merchandisingu, łańcucha dostaw i personalizacji.
● Partnery technologiczni, tacy jak Amazon Web Services (AWS), Dataiku, DataRobot, Robling i Tableau, zapewniający bezproblemowe integracje i nieszablonowe rozwiązania, dzięki którym klienci mogą uzyskać bardziej kompleksowe informacje oraz w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje Retail Data Cloud.

– Pakiet wspólnych rozwiązań dla branży Retail & CPG w ramach Retail Data Cloud od Snowflake może napędzić kolejną falę transformacji cyfrowej, zapewniając dostęp do danych, umożliwiając zarządzanie nimi i ich współdzielenie, co jest niezbędne do budowania przewagi konkurencyjnej w biznesie. Detaliści i firmy CPG mogą łączyć się z partnerami i między sobą w Chmurze Danych, aby podejmować działania oparte na danych i jeszcze lepiej obsługiwać swoich klientów w szybko zmieniającym się środowisku – podsumowuje Rosemary Hua, Retail and CPG Industry GTM lead Snowflake.