Sieć SPAR rozpoczęła testy nowego butelkomatu w placówce EUROSPAR w SKY Tower we Wrocławiu. Akcja prowadzona jest we współpracy z RVM Systems, a za każdą oddaną butelkę plastikową lub puszkę metalową wrzuconą do automatu kaucyjnego, zwanego „butelkomatem”, na rzecz Fundacji Kociarnia trafi 50 groszy. To przygotowanie do nowego systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2025 roku.

“W najnowszej inicjatywie charytatywnej, znanej jako ‘Butelkomat dla Kotów’, mieszkańcy Wrocławia i okolic mają szansę współdziałać zarówno na rzecz ochrony środowiska, jak i wsparcia bezdomnych kotów. Już w przyszłym roku w Polsce rusza System Kaucyjny. Tego typu automaty kaucyjne będą stały w całej Polsce – w zamian za oddanie niezgniecionej butelki będą wypłacać konsumentowi kaucję. Polska na wzór innych krajów skandynawskich wdraża obecnie tego typu rozwiązania proekologiczne” – mówi Dawid Iwanów, partner detaliczny SPAR we Wrocławiu.

“Wspólna inicjatywa SPAR Wrocław i RVM Systems to doskonały przykład, jak działania na rzecz ochrony środowiska mogą być równocześnie przekuwane w pomoc dla potrzebujących. To także szansa na edukację społeczeństwa i promocję proekologicznych praktyk konsumenckich” – powiedział Wayne Hodson, prezes zarządu sieci SPAR w Polsce.

„Akcja Butelkomat dla Kotów to doskonały przykład synergii między troską o zwierzęta, a dbałością o środowisko. Współpracując z Fundacją Kociarnia, dajemy ludziom możliwość dokonywania małych gestów, które mają ogromny wpływ na życie bezdomnych kotów oraz na stan naszej planety” – dodał Przemysław Stęślik z RVM Systems Polska, jeden z organizatorów akcji.

Fundacja Kociarnia od lat jest zaangażowana w opiekę nad kotami bezdomnymi oraz wolnożyjącymi, głównie na terenie Wrocławia i okolic. Jej działania obejmują sterylizację, leczenie oraz poszukiwanie nowych domów dla potrzebujących zwierząt. Fundacja również wspiera karmicieli kotów wolnożyjących, zapewniając im wsparcie materialne i medyczne.