Wszystkie oszczędności na koncie znikają w kilka minut? To możliwe. Oszuści korzystają z nowej metody wyłudzenia pieniędzy z popularnych platform sprzedażowych typu OLX, Allegro czy Vinted. Uważaj – ostrzega CyberRescue

Przestępcy wykorzystują numer telefonu podany w ogłoszeniu i wysyłają wiadomość SMS z informacją do sprzedawcy, iż są zainteresowani produktem i już przelali środki. W celu odebrania pieniędzy, masz kliknąć w link, by potwierdzić przelew. Wybierając przycisk “odbierz środki”, ofiara przenoszona jest na stronę, gdzie musi podać dane swojej karty kredytowej w celu odebrania kwoty za produkt. Prowadzi to do tego, że oszust może wyczyścić konto bankowe ze wszystkich oszczędności.

Prawie się nabrałam..

Magda otrzymała SMS od nieznajomego numeru, który rzekomo był zainteresowany kupnem ekspresu do kawy, wystawionego za pośrednictwem OLX.

– Nie spotkałam się wcześniej z czymś takim. Kliknęłam “Odbierz środki”, a tam pojawił się komunikat o podaniu danych do karty. Od razu wydało mi się to podejrzane. Pamiętam, że widziałam taki alert CyberRescue. Napisałam do nich i okazało się, że to oszustwo. Na szczęście, bo straciłabym wszystkie pieniądze z konta. – tłumaczy Magda.

Coraz sprytniejsi oszuści

– Codziennie widzimy nowe schematy oszustw, ten jest nowy. Nieodpowiedzialne podawanie danych karty może skutkować tym, że znikną nam wszystkie pieniądze z konta. Zwykle zachęcamy do płacenia w Internecie kartą, ale tylko wtedy, gdy mamy zaufanie do strony, na której wpisujemy te dane. Dobrym pomysłem jest sprawdzić adres w pasku i certyfikat – kiedy i dla kogo został wystawiony, a także pamiętać o ustawieniu odpowiednich limitów na transakcje kartą w swoim banku – tłumaczy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa Weronika Bartczak z CyberRescue.

Platformy takie jak OLX, Gratka zwykle służą do zakupów lokalnych, gdzie możemy zobaczyć produkt przed kupnem, natomiast serwisy jak Allegro, Vinted mają swoje programy ochrony kupujących. Gdy ktoś próbuje kupić coś poza serwisem powinien być to dla nas sygnał, że chce zniknąć z konwersacją z portalu i może to prowadzić do oszustwa.